جدیدترین مدل از کنسول پلی استیشن 5 که ماه گذشته دردسترس قرار گرفت از پردازنده‌‌ی ۶ نانومتری Oberon Plus استفاده می‌کند. مدل قبلی پردازنده‌ی هفت نانومتری داشت.
سونی حدودا یک ماه پیش تغییراتی در کنسول پلی استیشن 5 اعمال کرد و در هفته‌های اخیر کارشناسان حوزه‌ی فناوری با دقت بالا مشغول بررسی مدل جدید شده‌اند تا متوجه تمامی تغییرات شوند. تامز هاردور می‌گوید مدل CFI-1202 کنسول پلی استیشن 5 در کنار بهره‌مندی از سیستم خنک‌کننده‌ی جمع‌و‌جورتر و بدنه‌ی سبک‌تر، از پردازنده‌ی جدید Oberon Plus استفاده می‌کند.
این اولین باری نیست که سونی تغییراتی در کنسول PS5 اعمال می‌کند. در دفعات قبل، پلی استیشن 5 همچنان از پردازنده‌ی نیمه‌سفارشی AMD استفاده کرد. سپس پردازنده‌ی این کنسول که نوعی APU محسوب می‌شود Oberon نامیده شد و ازطریق لیتوگرافی N7 (کلاس هفت نانومتری) شرکت تایوانی TSMC به مرحله‌ی تولید رسید.
اکنون گفته می‌شود مدل CFI-1202 کنسول پلی استیشن 5 از پردازنده‌ی جدید Oberon Plus استفاده می‌کند که مبتنی‌بر لیتوگرافی N6 (کلاس ۶ نانومتری) TSMC است. تفاوت بین تراشه‌های Oberon و Oberon Plus در نحوه‌ی پکیجینگ آن‌ها دیده می‌شود. کارشناسان می‌گویند پردازنده‌ی جدید کنسول PS5 دارای مساحت کمتر از ۲۶۰ میلی‌متر مربع است، این در حالی است که Oberon تراشه‌ای با مساحت ۳۰۰ میلی‌متر مربع محسوب می‌شود.
کاهش ابعاد Die در پردازنده‌ی Oberon Plus مزایایی را برای مدل CFI-1202 کنسول سونی به همراه خواهد داشت. براساس داده‌های وب‌سایت رسمی TSMC، لیتوگرافی ۶ نانومتری این شرکت درمقایسه‌با لیتوگرافی هفت نانومتری به تولید تراشه‌‌هایی با ۱۸ درصد تراکم منطقی بیشتر منتهی می‌شود. لیتوگرافی N6 با طراحی N7 سازگار است تا مهاجرت به N6 ساده‌تر باشد.

استفاده از لیتوگرافی N6 به‌جای N7 باعث کاهش مصرف انرژی و گرمای کمتر می‌شود. در شرایطی که تولیدکننده‌ی تراشه سایر مشخصه‌ها نظیر سرعت کلاک را تغییر ندهد، کاهش مصرف انرژی به شکل واضح دیده می‌شود. کارشناسان به هنگام بررسی اولیه‌ی CFI-1202 اعلام کردند که این مدل از پلی استیشن 5 در آزمونی مستقیم با مدل پیشین، ۱۰ درصد انرژی کمتر مصرف کرده است. همچنین گفته می‌شود ابعاد سیستم خنک‌کننده‌ و وزن بدنه‌ی PS5 در مدل جدید کاهش یافته است.
به‌نظر می‌رسد پلی استیشن 5 اولین کنسول از بین سه کنسول اصلی نسل فعلی است که با پردازنده‌ای ۶ نانومتری دردسترس گیمرها قرار می‌گیرد. براساس ادعای کارشناسان، سونی درمقایسه‌با مایکروسافت، به ازای هر ویفر ۵۰ درصد تراشه‌ی بیشتر به دست می‌آورد. با این‌وجود ژاپنی‌ها اخیراً قیمت PS5 را در اکثر بازارهای دنیا بالا برده‌اند.
لوگوی زومجی
زومجی مرجع اخبار روز، نقد و بررسی بازی و فیلم و سریال و مکانی برای تبادل نظر گیمرها و دوستداران سینما است.

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.
در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

داغ‌ترین مقالات هفته
داغ‌ترین‌های امروز

کاربران بیشتر به دنبال چه هستند؟

سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

source

توسط digitalwebmaster