اپل اخیرا گوشی‌های آیفون ۱۴ پرو و ۱۴ پرو مکس را با تراشه A16 معرفی کرد و حالا معماری کامل این تراشه منتشر شده است که دید بسیار خوبی در اختیار ما قرار می‌دهد. 
هملنطور که در تصویر مشاهده می‌کنید این تراشه تقریبا اکثر المان‌های طراحی تراشه A15 را حفظ کرده است، اما از دو نوع هسته جدید به نام‌های Everest و Sawtooth با معماری 2+4 استفاده کرده است که قبلا در A15 شاهد آن‌ها نبودیم. با این حال، واحد گرافیکی ۵ هسته‌ای A16 تغییری نکرده است. در بخش حافظه نیز اپل ادعا کرده است که A16 حدود ۵۰ درصد پهنای باند حافظه بیشتری نسبت به A15 دارد که دلیل آن استفاده از حافظه جدید و پیشرفته LPDDR5 6,400 است.  
نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که هرچند تراشه A15 با فناوری ۵ نانومتری ساخته شده و تراشه A16 با فناوری ۴ نانومتری طراحی شده است، اما تفاوت چندانی بین تعداد ترانزیستورهای آن‌ها وجود ندارد و A16 از ۱۶ میلیارد ترانزیستور بهره می‌برد و فقط ۱ میلیارد ترانزیستور بیشتر از A15 دارد. 
تفاوت‌های دیگری هم بین A16 و A15 وجود دارد که یکی از آن‌ها حافظه کش L2 است که A16 به ۱۶ مگابایت حافظه کش L2 و A15 به ۱۲ مگابایت حافظه کش L2  دسترسی دارند. با این حال، کش سیستمی A16 به ۲۴ مگابایت کاهش یافته است، در حالیکه A15 دارای ۳۲ مگابایت حافظه کش سیستمی است. 
در کل به نظر می‌رسد که A16 ارتقا چندانی نسبت به A15 پیدا نکرده است و صرفا در برخی جنبه‌ها بهبود عملکرد داشته است. با این حال، انتظار می‌رود اپل سال آینده تراشه A17 را با فناوری پیشرفته‌تر ۳ نانومتری TSMC بسازد و اگر چنین اتفاقی بیفتد مسلما شاهد افزایش عملکرد قابل‌توجهی در گوشی‌های آیفون ۱۵ پرو خواهیم بود. 
منبع: Nbookcheck
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
تمام حقوق این سایت متعلق به تکفارس می باشد.
Copyright© 2022 TechFars All Rights Reserved

source

توسط digitalwebmaster