دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
طبق این مطالعه خطر لخته‌های خونی ناشی از کووید 19 با گذشت زمان کمتر می‌شود اما تا حدود یکسال به شکل کامل از بین نمی‌رود.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
طبق مطالعات صورت گرفته روی سوابق پزشکی 48 میلیون بزرگسال واکسینه نشده از نخستین موج همه‌گیری کووید 19، ابتلا به این بیماری می‌تواند خطر به وجود آمدن لخته‌های خونی را تا حداقل 49 هفته پس از ابتلا افزایش دهد.
 یافته‌های مطالعه مذکور که توسط محققانی از دانشگاه‌های بریستول، کمبریج، ادینبرو و سوان‌سی صورت گرفته نشان می‌دهد همه‌گیری کووید 19 طی سال 2020 همچنین سبب ایجاد 10,500 مورد حمله قلبی، سکته و سایر ناراحتی‌های مرتبط با لخته‌های خونی مانند ترومبوز سیاهرگی عمقی شده است.
طبق پژوهش آنها حتی افرادی که به بیماری‌های ملایم و نه چندان سخت مبتلا هستند هم از خطر لخته‌های خونی در امان نیستند، با این وجود محققین متوجه شده‌اند استفاده از رویکردهای پیشگیرانه مانند پایین آوردن فشار خون به واسطه دارو می‌تواند تا حدی خطر به وجود آمدن لخته‌های خونی را کاهش دهد.
دانشمندان برای دقت بیشتر در پژوهش سوابق الکترونیکی پزشکی و فاقد هویت کل جمعیت انگلستان و ولز، از ژانویه تا دسامبر 2020 را بررسی کردند تا خطر تشکیل لخته‌های خونی پس از کووید 19 را با دوره‌های دیگر مقایسه کنند.
آنها طی مطالعه مذکور متوجه شدند در نخستین هفته پس از تشخیص کووید 19، افراد تا 21 برابر بیشتر از حالت عادی مستعد حملات قلبی، سکته یا سایر ناراحتی‌هایی هستند که به واسطه لخته‌های خونی ایجاد می‌شوند، با این حال این میزان مستعد بودن در طول زمان دچار افت می‌شود و افراد پس از 4 هفته تنها 3.9 برابر سایرین مستعد ابتلا به لخته‌های خونی هستند.
محققان همچنین ناراحتی‌های ایجاد شده ناشی از لخته‌های خونی در عروق را هم بررسی کردند که مواردی مثل ترومبوز سیاهرگی عمقی و آمبولی ریه (لخته‌های خونی مرگبار متراکم در ریه) را شامل می‌شدند، این بررسی نیز نشان داد که خطر تشکیل لخته‌های خونی در رگ‌ها طی هفته نخست ابتلا به کووید 19 تا 33 برابر بیشتر است که این میزان پس از 4 هفته کاهش می‌یابد به مقدار ریسک 8 برابری می‌رسد.
در ادامه تشکیل لخته در خون بین 26 تا 49 هفته پس از ابتلا به کووید 19 در رگ‌های داخلی 1.3 برابر و در رگ‌های سطحی 1.8 برابر است. این تاثیرات در میان مبتلایان کووید 19 که در بیمارستان بستری نشد‌ند از شدت پایین‌تری برخوردار است اما در سوی دیگر می‌تواند برای افراد مسن خطرناک باشد.
البته باید به این نکته هم اشاره شود که تحقیقات فعلی با استفاده از داده‌هایی انجام شده که متعلق به دوره پیش از واکسیناسیون است، در این دوره همچنین هنوز سویه‌های کووید 19 مانند دلتا و امیکرون به وجود نیامده بودند و محققان اکنون در پی درک تاثیرات واکسیناسیون و سویه‌های مذکور روی لخته‌های خونی هستند.
به گفته پروفسور «جاناتان استرن» از دانشگاه بریستول، ما اکنون می‌دانیم خطر لخته خونی طی گذر زمان با سرعت نسبتا زیادی کاهش پیدا می‌کند اما با استناد به نتایج مطالعات، این ریسک هرچند که اندک است اما به هر حال حداقل تا یک سال به شکل کامل از بین نمی‌رود و بدین ترتیب ما ابتدای راه شناسایی عوارض بلندمدت کووید 19 قرار داریم.
اگر دوست داشتید می‌توانید این مطلب را با دوستان‌تان در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.  
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster