با اینکه اپل در تراشه‌ی جدید A16 Bionic از تعداد هسته‌هایی برابر با تراشه‌ی قبلی استفاده می‌کند؛ احتمالاً معماری هسته‌های جدید به‌کاررفته در آن را ارتقا داده است.
اپل دو مدل پرو سری جدید خانواده‌ی آیفون‌ ۱۴، یعنی آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس را با تراشه‌ی جدید A16 Bionic تولید کرده است. اهالی کوپرتینویی‌ها در رویداد Far Out اعلام کردند که تراشه‌ی جدید با تمرکز بر بهره‌وری مصرف انرژی، نمایشگر و دوربین توسعه داده شده است.
A16 Bionic از ۶ هسته بهره می‌برد که دوتای آن‌ها پرقدرت و ۴ تای دیگر کم‌مصرف هستند. اپل ادعا می‌کند که هسته‌های پرقدرت نسبت‌به نسل قبل ۲۰ درصد انرژی کمتری مصرف می‌کنند و در کل نیز تا ۴۰ درصد سریع‌تر از تراشه‌های رقیب است.
آیپد‌های بالا‌رده‌ی اپل از تراشه‌ی M1 استفاده می‌کنند که پیکربندی هشت هسته‌ای دارد؛ ابعاد بزرگ‌تر این محصولات فضای مورد نیاز را برای استفاده از سخت‌افزاری پخش گرما فراهم می‌کند و به این محصولات کمک می‌کند تا گرما را به‌صورتی مؤثر دفع کنند. درمقابل آیفون ۱۴ پرو و ​۱۴ پرو مکس با تراشه‌ی A16 Bionic، از این فضای لوکس برخوردار نیستند.

A16 Bionic و A15 Bionic روی کاغذ شباهت‌هایی دارند، اما تراشه‌ی جدید از هسته‌های جدیدتری بهره می‌برد

A16 Bionic و A15 Bionic روی کاغذ شباهت‌هایی دارند، اما تراشه‌ی جدید از هسته‌های جدیدتری بهره می‌برد
به گزارش WccfTech، تراشه‌ی A16 Bionic با معماری ۴ نانومتری TSMC به تولید انبوه می‌رسد؛ این معماری علاوه بر اینکه به تنهایی به هدف «بهینه‌سازی انرژی» اپل جامه‌ی عمل می‌پوشاند، امکان استفاده از هسته‌های جدیدتر را نیز ممکن می‌کند. کاربری در توییتر با نام کاربری Longhorn، نام رمز این تراشه را اقریطس (Crete – جزیره‌ای در یونان)، اسم رمز هسته‌های پرقدرت آن‌ را اورست (Everest) و اسم رمز هسته‌های کم‌مصرف آن را نیز دندانه‌دندانه (Sawtooth) معرفی کرد.
توییت لاگهرن

تراشه‌‌ی A15 Bionic هسته‌هایی با نام‌های Avalanche و Blizzard داشت و همین تفاوت در نام‌گذاری می‌تواند شاهدی بر استفاده از هسته‌های جدید در A16 Bioninc باشد. علاوه بر تفاوت‌های نام‌گذاری، فرکانس هسته‌های پرقدرت تراشه‌ی قبلی، در شرایط بهینه، به ۳٫۲۳ گیگاهرتز می‌رسید. هسته‌ی اورست در تراشه‌ی A16 Bionic می‌تواند به فرکانس ۳٫۴۶ گیگاهرتز برسد و عملکرد بهتری ارائه دهد.
تراشه‌ی جدید A16 Bionic موتور عصبی ۱۶ هسته‌ای جدیدی دارد که می‌تواند تقریباً ۱۷ تریلیون عملیات را در هر ثانیه انجام دهد و از واحد گرافیکی پنج هسته‌ای بهره می‌برد که به ادعای اپل ۵۰ درصد پهنای باند بیشتری خواهد داشت؛ هنوز مشخص نیست که اهالی کوپرتینویی‌ از چه هسته‌های گرافیکی‌ای بهره برده‌اند، اما انتظار می‌رود به‌زودی اطلاعات بیشتری از این واحد منتشر شود.

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.
در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

داغ‌ترین مقالات هفته
داغ‌ترین‌های امروز

کاربران بیشتر به دنبال چه هستند؟

سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

source

توسط digitalwebmaster