محققان اسکاتلندی نوع جدیدی از سمعک ها را توسعه داده‌اند که می‌تواند با استفاده از هوش مصنوعی لب خوانی کند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، مطالعه اخیر محققان دانشگاه گلاسکو نشان می دهد با استفاده از سمعک های جدید میتوان صحبت افراد را لب خوانی کرد. یک گروه بین المللی از مهندسان […]
محققان اسکاتلندی نوع جدیدی از سمعک ها را توسعه داده‌اند که می‌تواند با استفاده از هوش مصنوعی لب خوانی کند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، مطالعه اخیر محققان دانشگاه گلاسکو نشان می دهد با استفاده از سمعک های جدید میتوان صحبت افراد را لب خوانی کرد. یک گروه بین المللی از مهندسان برای توسعه این سمعک از فناوری جدیدی استفاده کردند. در این فناوری برای نخستین بار حسگر فرکانس رادیویی مبتنی بر هوش مصنوعی همراه با فناوری سنتی سمعک به کار گرفته شد تا بتوان حرکات لب را تشخیص داد. علاوه بر آن این فناوری می تواند چالش اثر مهمانی شبانه را نیز کاهش دهد. اثر مهمانی شبانه در سمعک های سنتی نوعی نقص رایج محسوب می شود که کاربر در اثر آن امکان تمرکز روی یک صدای خاص را ندارد.
تبلیغات :
Neuralink Marketcap
سمعک های جدید هوشمند با تقویت کننده های صوتی می توانند داده هایی را برای عملکرد بهتر جمع آوری کنند. پیش از این محققان برای توسعه سمعک ها از دوربین استفاده می کردند تا بتوانند لب خوانی کنند. اما در سمعک جدید داده های فرکانس رادیویی جمع آوری می شوند.
در این آزمایش محققان از داوطلبان مرد و زن خواستند تا ۵ صدای مصوت را با ماسک و بدون ماسک تکرار کنند. در این حین یک حسگر رادار اختصاصی و یک فرستنده وای فای با کمک سیگنال فرکانس رادیویی صورت آنها را اسکن کردند. محققان ۳۶۰۰ نمونه را به همین صورت جمع آوری کردند و از این الگوریتم ها برای آموزش یادگیری عمیق استفاده شد. بدین ترتیب الگوریتم یادگیری ماشینی توانست حرکات مشخص لب و دهان را که با صداهای مصوت ارتباط داشت تشخیص دهد. به دلیل امکان عبور سیگنال فرکانس رادیویی از ماسک الگوریتم ها می توانند واکه های کاربران با ماسک را نیز لب خوانی کنند.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster