تصویر ارسالی اخیر جیمز وب یک لنز گرانشی بود که یکی از بهترین نمونه های مربوط به هاله نورانی خم شده توسط گرانش محسوب می شود. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، جیمز وب تصویر بی نظیری از یک حلقه اینشتین ثبت کرد که در اثر عبور نور کهکشانی از میان فضا زمان […]
تصویر ارسالی اخیر جیمز وب یک لنز گرانشی بود که یکی از بهترین نمونه های مربوط به هاله نورانی خم شده توسط گرانش محسوب می شود.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، جیمز وب تصویر بی نظیری از یک حلقه اینشتین ثبت کرد که در اثر عبور نور کهکشانی از میان فضا زمان خمیده یک کهکشان دیگر حاصل شده است. یکی از علاقمندان به نجوم این تصویر را ثبت و در شبکه اجتماعی ردیت منتشر کرده است. این تصویر نمونه عالی از یک پدیده ستاره شناسی محسوب می شود.
تبلیغات :
Neuralink Marketcap
حلقه نور مورد نظر در تصویر مربوط به یک کهکشان دوردست است که فاصله آن تا زمین حدود ۱۲ میلیارد سال نوری است و به نوعی قدیمی ترین کهکشان کیهان است. این کهکشان در پشت یک کهکشان پرجرم قرار گرفته بطوری که نور کهکشان توسط گرانش کهکشان بزرگتر خمیده می شود. از طرفی رسیدن نور کهکشان در فضای خمیده حرکت می کند. البته این نور از زمین بصورت خم شده به نظر می رسد. اما امواج الکترومغناطیسی همواره بصورت مستقیم حرکت می کنند.
این پدیده مشابه اثر نور در لنزهای شیشه ای است. همانند اثر عدسی ها در بزرگنمایی نور، کهکشان دوردست نیز بسیار نزدیک تر مشاهده میشود. البته در اینجا به جای شیشه فضا زمان خم شده بر اثر گرانش وجود دارد. پدیده لنز گرانشی برای نخستین بار توسط آلبرت اینشتین در سال ۱۹۱۲ و در هنگام اعلام نظریه نسبیت پیش بینی شده بود.
یک کاربر در ردیت با نام کاربری Spaceguy44 با استفاده از داده های در دسترس ابزار فروسرخ میانه بهره گرفت و این عکس را در تاریخ یک شهریور در سایت jameswebb قرار داد.آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster