خودرو در چند سال اخیر از یک کالای مصرفی به کالایی سرمایه‌ای تبدیل شده که هر روز گران و گران‌تر می‌شود. این کالای سرمایه‌ای آنقدر طرفدار دارد که به راحتی می‌توان آن را به وجه نقد تبدیل کرد. بنابراین افراد بسیاری به دنبال خرید خودرو، خصوصا خودرو صفر هستند.
راه‌های مختلفی برای خرید خودروی صفر وجود دارد. برخی در سامانه یکپارچه فروش خودرو ثبت‌نام می‌کنند، برخی از طریق عرضه خودرو در بورس کالا، خودرو می‌خرند و برخی هم به بازار آزاد مراجعه می‌کنند. اما از آنجا که اختلاف قیمت خودرو از کارخانه تا بازار بسیار فاحش و قابل لمس هستند، برخی تلاش می‌کنند حواله خودرو کسانی را که توانسته‌‌اند در سامانه یکپارچه فروش خودرو برنده‌ شوند را از آن‌ها بخرند.
حواله خودرو، قراردادی است که بین شرکت خودروسازی و خریدار نوشته می‌شود و بنابر آن شرکت سازنده موظف می‌شود با پرداخت وجه توسط خریدار، در زمان مشخصی خودرو را به او تحویل دهد. در حقیقت حواله خودرو به نوعی نشان‌دهنده مالکیت خودرو است.
اما برخی از افرادی که اقدام به خرید خودروی صفر از کارخانه می‌کنند، به دلایلی پیش از تحویل خودرو، حواله آن را به شخص دیگری می‌فروشند.
خرید و فروش حواله خودرو در صورت قانونی بودن، با تنظیم قراردادی بین خریدار و مالک با ثبت آن در دفترخانه اسناد رسمی میسر است.
بنابر مفاد این قرارداد، تمام حقوق و اختیارات خودرو که در حواله به نام مالک ثبت شده به خریدار منتقل می‌شود.
بعد از تنظیم این قرارداد، خریدار می‌تواند با در دست داشتن این قرارداد و حواله خودرو به نمایندگی‌های مربوطه مراجعه کرده و خودرو را به صورت قانونی به نام خود دریافت کند.
قرارداهای انتقال حواله خودرو به دو صورت در دفاتر رسمی تنظیم و ثبت می‌شوند.
آخرین مرحله فروش حواله خودرو، انتقال مدارک خودرو به خریدار است. زمانی که موعد تحویل خودرو فرا می‌رسد و آخرین مراحل پرداخت اقساط و تسویه مالی فرا می‌رسد، خودرو به مالک تحویل داده می‌شود.
در این مرحله تمامی مدارک برای مالک خودرو صادر می‌شود. در این مرحله کسانی که حواله قانونی خودرویی را خریداری کرده‌‌اند، می‌توانند با در دست داشتن قرارداد فروش حواله خودرو و تمامی مدارک آن را به نام خود تحویل بگیرد.
بنابر اعلام شرکت‌های ایران خودرو و سایپا، واگذاری و فروش حواله خودرو ممنوع است.
این دو شرکت خودروسازی اعلام کرده‌‌اند هیچ مسئولتی درباره معامله حواله محصولات خود ندارند و عواقب این معامله بر عهده طرفین معامله خواهد بود.
بنابراین برنده اعلام شده در قرعه‌کشی محصولات سایپا و ایران خودرو به عنوان مشتری نهایی شناخته می‌شوند و همه مدارک و اسناد خودرو به نام او صادر می‌شود.
فروش آنلاین خودرو
نویسنده: فاطمه امین الرعایا
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


source

source

توسط digitalwebmaster