مرد عنکبوتی به روایت اینسامنیاک
بازی Marvel’s Spider-Man پس از مدت‌ها انتظار برای پی‌سی نیز منتشر شد و حالا بازیکنان بیشتری توانستند تا این عنوان را تجربه کنند. ساخته اینسامنیاک، یکی از بهترین بازی‌های ابرقهرمانی چندسال اخیر است و یک دیدگاه مثبتی نسبت به این بازی‌های اقتباسی ایجاد کرده است. می‌توان گفت که پس از عرضه بازی Marvel’s Spider-Man، تعداد بازی‌های ابرقهرمانی هم به طور چشم‌گیری افزایش داشته و اینسامنیاک، بستر مناسب برای ساخت یک بازی ابرقهرمانی را به دیگر سازندگان نشان داده است.
Marvel’s Spider-Man از لحاظ مکانیک‌های گیم‌پلی و به خصوص مبارزات، از سه‌گانه بتمن راک‌استدی الهام گرفته است. اما این عنوان در میان بازی‌های اسپایدرمن، بهترین بازی ویدیویی این ابرقهرمان است. اما در این مقاله قصد نداریم تا درباره دستاوردهای فنی این بازی صحبت کنیم چرا که تا به الان صحبت‌های زیادی از آن شده است. در این مقاله می‌خواهیم از ویژگی‌های داستان Marvel’s Spider-Man صحبت کنیم و ببینیم چرا اقتباس اینسامنیاک، یکی از بهترین داستان‌های دنیای مرد عنکبوتی است. با ویجیاتو همراه باشید.
پیتر پارکر، قهرمان در سایه داستان اسپایدرمن است. پیتر، همواره در قامت مرد عنکبوتی در حال کمک به مردم و مبارزه با شورشی‌های شهر است. در فیلم‌ها و با سه‌گانه سینمایی سم ریمی، توجه ویژه‌ای به پیتر پارکر صورت گرفت. نقش‌آفرینی توبی مگوایر (Tobey Maguire) یک تصویر ماندگار از پیتر پارکر را به جا گذاشت و هنوز هم به عقیده بسیاری، بهترین نقش‌آفرینی از این شخصیت است. با این حال تعریف سم ریمی از پیتر پارکر در دنیای سینما، الگویی برای اندرو گارفیلد (Andrew Garfield) و تام هالند (Tom Holland) شد.
در دنیای بازی‌ها اما پیتر پارکر همیشه در سایه قرار داشت. حتی در بسیاری از بازی‌ها که اقتباس‌هایی از فیلم‌های سینمایی بودند، پیتر پارکری در بازی نمی‌دیدیم. این رویه با ساخته اینسامنیاک به طور کامل تغییر کرد. حال بازیکنان باید بخش‌هایی از بازی را در نقش پیتر تجربه می‌کردند و از چالش‌های زندگی شخصی او باخبر می‌شدند. این نکته حتی در سه‌گانه بتمن آرکام هم به طور مشخصی وجود نداشت و این ابتکار اولیه اینسامنیاک بود.
عناوین ابرقهرمانی هیچوقت درباره یک ابرقهرمان نبوده و در واقع، زندگی دو نفر در یک بدن را تعریف می‌کنند. در سینما، ساختار روایی به سازندگان اجازه می‌دهد تا درباره قهرمان اصلی داستان نیز روایت‌هایی تعریف شود. اما در دنیای بازی این نقص وجود داشت و خوشبختانه اینسامنیاک توانست فرمول جدیدی برای روایت داستان پیتر پارکر/ مردعنکبوتی را ایجاد کند.
از طرفی بازیکنان با پیتر پارکر متفاوتی روبرو بودند. او دیگر یک پسر دبیرستانی نبود که توسط عنکبوتی نیش خورده باشد و به تازگی با ویژگی‌های فرابشری‌اش روبرو شده باشد. پیتر پارکر داستان اینسامنیاک، فردی بالغ بود؛ مشکلاتی مثل حقوق کم و پرداخت اجاره خانه داشت و از لحاظ عاطفی هم، شرایط خاصی با مری جین داشت. تمامی این‌ها تصویر جالب و تازه‌ای از پیتر پارکر بودند و از این لحاظ Marvel’s Spider-Man را در جایگاه ویژه‌ای قرار می‌دهد.
اگر از طرفداران فیلم سینمایی The Amazing Spider-Man باشید، قطعا متوجه شباهت رفتاری و حتی ظاهری پیتر پارکر و مرد عنکبوتی با ورژن اسپایدرمن اندرو گارفیلد خواهید شد. به گفته سازندگان بازی، آن‌ها الهامات زیادی از سری داستان‌های کمیکی Amazing Spider-Man داشتند. این کمیک‌ها، منابع الهام داستان Marvel’s Spider-Man است:
برخی از پلات‌های داستانی استفاده شده در Marvel’s Spider-Man کاملا از داستان‌های کمیک الهام گرفته است. به طور مثال شماره 546 کمیک Amazing Spider-Man که آغازگر کار دن اسلات (Dan Slott) یکی از نویسندگان مشهور کمیک اسپایدرمن بود، اولین تصویر از مارتین لی در نقش مستر نگاتیو و ارتش او (Inner Demons) و گروه F.E.A.S.T را در دنیای مرد عنکبوتی نشان داد. اگر Marvel’s Spider-Man را تجربه کرده باشید، قطعا می‌دانید تمامی اسامی ذکرشده، نقش مهم و اساسی در داستان دارند. حتی سازندگان از دن اسلات برای تعریف کاراکتر مارتین لی نیز کمک گرفتند. همین همکاری با نویسندگان کمیک، نقش مهمی در موفقیت داستان بازی اینسامنیاک داشته است.
داستان اینسامنیاک، شروع کار مرد عنکبوتی در نیویورک نیست و او از موانع بسیاری گذشته تا به نقطه شروع بازی برسد.
 به هر حال Marvel’s Spider-Man اولین قسمت از یک سری جدید است. سازندگان در اقدامی متفاوت و جذاب، از گالری وسیع کاراکترهای دنیای اسپایدرمن استفاده می‌کنند و همه آن‌ها را در همین قدم اول نشان می‌دهند. در دقایق ابتدایی بازی و در مرحله ابتدایی که صرفا برای آشنایی بازیکن با مکانیک‌ها طراحی شده، ویلسون فیسک (Wilson Fisk) را می‌بینیم و با او مبارزه می‌کنیم.
در مرحله‌ای فرعی، با انجام دادن برخی از ماموریت‌ها باید با تسک مستر (Task Master) مقابله کنید. در دیگر مرحله فرعی باید با Tombstone مقابله کنید. سازندگان، تلاش کردند تا حتی از ویلن‌های کمتر شناخته شده هم استفاده کنند و به نوعی آن‌ها را با مخاطبان جدید آشنا کنند. تمامی اسامی ذکر شده، تنها برای مراحل فرعی داستانی استفاده شده‌اند. اینسامنیاک، در همین قدم اول، شش شرور یا Sinister Six را وارد داستان می‌کند و یک مبارزه حماسی با آن‌ها را طراحی می‌کند.
والچر (Vulture)، الکترو (Electro)، راینو (Rhino)، مستر نگاتیو و اسکورپیون (Scorpion) و یک شرور دیگر (که برای اسپویل نشدن داستان از او نامی نمی‌بریم) در یک صحنه در مقابل مرد عنکبوتی قرار می‌گیرند. چندان دور از انتظار نیست اگر بگوییم که همین صحنه جذاب در بازی، الهام‌بخش مبارزه پایانی فیلم Spider-Man No Way Home بوده است. ترکیب این ویلن‌ها در باس‌فایت‌ها نیز تصویری جدیدی از آن‌ها را به نمایش می‌گذارد و برای طرفداران دنیای اسپایدرمن، یک تقابل جذاب است. حضور نورمن آزبورن (Norman Osborn) و دکتر اکتاویس (Octavius)، طرفداران را تشنه دیدن آن‌ها در مقام ویلن‌هایی مثل گرین گابلین و دکتر اکتاویس شرور می‌کند.
البته که گالری کاراکترها محدود به ویلن‌ها نیست. اینسامنیاک در اقدامی تازه، بازیکنان را در نقش مری جین قرار می‌دهد. تجربه بازی در نقش او و شخصیت‌پردازی عمیقی که اینسامنیاک برای او در نظر گرفته، به سرعت مری جین را به یک کاراکتر مهم و محبوب تبدیل می‌کند. از سویی دیگر Marvel’s Spider-Man پیش‌در‌آمدی داستانی برای کاراکتر مایلز مورالز است. مایلز مورالز که کاراکتر نوپایی در دنیای اسپایدرمن است، در این بازی نقش مهمی دارد و همان‌طور هم که می‌دانید، یک بازی اختصاصی هم دریافت کرده است.
تعریف داستان مایلز و چگونگی آشنایی او با پیتر و بازی کردن در نقش او، این بازی را برای دوست‌داران مرد عنکبوتی به یک تجربه کامل تبدیل می‌کند. تصور کنید که طرفدار دنیای اسپایدرمن باشید و در یک بازی بتوانید در نقش این ابرقهرمان، پیتر پارکر به صورت مجزا، مری جین و مایلز مورالز بازی کنید. این همه آن چیزی‌ست که در قسمت اول این بازی اتفاق افتاده است و فکر کردن به دنباله بازی، انتظارات را بسیار بالا می‌برد.
البته که باید اشاره کنیم که سازندگان باز هم به همین تعداد کاراکتر بسنده نکردند و افرادی مثل Black Cat و هری آزبورن نیز در بازی حضور دارند. وجود کارت نلسون و مورداک در بازی که به عقیده بسیاری ایستراگ است، اما اشاره‌ای مستقیم به مت مورداک و دردویل (Daredevil) است. ساختمان اونجرز هم که در بازی حضور دارد و نمی‌دانیم که آیا این گروه هم بخشی از دنیای مارول اینسامنیاک است یا خیر.
 از لحاظ فنی، این بازی مورد تحسین بسیاری قرار گرفت و از جمله عناوین موفق نسل هشتم است. اما در این مقاله اشاره کردیم که بازی از لحاظ داستانی نیز دستاوردهای بزرگی داشته است. با تریلری که از دنباله بازی منتشر شده، می‌دانیم که ونوم (Venom) که یکی از محبوب‌ترین ویلن‌های دنیای اسپایدرمن است، در نسخه دوم حضور خواهد داشت. از طرفی فردی که در تریلر بازی دوم صحبت می‌کند، لهجه‌ای لاتین دارد و احتمالا اشاره‌ای به کریون هانتر (Kraven The Hunter) خواهد بود. با این تفاسیر می‌توان گفت که در نسخه دوم باید منتظر لیست بلندبالای دیگری از ویلن‌های دنیای اسپایدرمن باشیم.
طبق گفته سازندگان، فضای داستانی نسخه دوم دارک است و چندان با روایت نوجوانانه‌ یا مشابه با آثار MCU مواجه نخواهیم بود. اگرچه که در نسخه اول هم اتفاقات تلخ کم نیستند و این که نسخه دوم فضایی تاریک‌تر داشته باشد، هیجان‌انگیز است. از آنجا که این بازی در مقابله با سه‌گانه بتمن آرکام ساخته شده، بعید نیست که این دنباله، برای مقابله با عنوان پرطرفدار Arkham City ساخته شده باشد. اگر اینسامنیاک واقعا قصد چنین رقابتی را داشته باشد، کار سختی خواهد داشت چرا که آرکام سیتی، به عقیده بسیاری برترین عنوان ابرقهرمانی در دنیای بازی‌ست.
به هر حال آن چه که Marvel’s Spider-Man در دنیای بازی به جا گذاشت، دستاوردی بزرگ است. عنوان داستانی دیگری مثل Guardians of the Galaxy منتشر شد که توانست تاحدودی شکست بزرگ Marvel’s Avengers را بپوشاند. عنوانی داستانی که الهامات زیادی از کمیک‌ها و فیلم سینمایی ساخته جیمز گان گرفته بود و تلاش کرد تا از فرمول اینسامنیاک برای تعریف ابرقهرمان‌هایش استفاده کند. Marvel’s Spider-Man نه‌تنها یکی از بهترین بازی‌های ابرقهرمانی، بلکه یکی از بهترین و کامل‌ترین اقتباس‌ها از دنیای مرد عنکبوتی‌ست. ارزش این بازی برای طرفداران این ابرقهرمان بسیار بالاست و جایگاه آن در بین بازی‌های ابرقهرمانی نیز بسیار مهم است. 
بیشتر بخوانید:
من هنوز معتقدم وب اف شدوز بهتره😐💔
من وب اف شدوز رو بیشتر دوست داشتم نسبت به این
دقیقا یکی این خیلی عالی بود یکی اون اسپایدرمن ۲ سم ریمی (بازیش رو میگم ) البته نسخه PS2
یکی بهترین بازی های ابر قرمانی که تا به حال انجام دادم . به نظرم بهترین نکته اون حس اسپایدرمن بودن بود . وقتی تو بازی بالای یه برج میرفتم و به شهر نگاه میکردم یه حس ابر قهرمانی باحالی داشتم . در کل این بازی واقعا یه اقتباس زیبا از اسپایدرمن بود
پیتر پارکر تو این بازی من نفهمیدم اخر شبیه کیه!
میشه شما اگه میدونید بگید
واقعا تنها گیمی بود که صدرصد کردنش منو خسته نکرد و بهم حال داد و برام خسته کننده نشد جدا از اون خود استوری لاین عالی و بی نقص بود گرافیکش هم حرف نداشت. یه اوپن ورد بی عیب و نقص و کلی پازل و ساید میشن عالی
بازی از همه لحاظ عالی بود
از همه بازی هایی که تا الان بر اساس اسپایدرمن ساخته بودن این کامل ترین بوده
همه چی بازی عالی بود
از نظر من واقعا بازیه خووبیه ارزش رو داره واقعا 🗿👌
سادست
شخصیت های عالی کاریزماتیک و جذاب
گیم پلی عالی
داستان عالی
کلا همه چی عالی
چرا نباشه !؟
انیمیشنی برای همه خانواده
به آن‌ها شانسی مجدد بدهید، شاید خوشتان آمد

source

توسط digitalwebmaster