TSMC می‌گوید کمبود جهانی تراشه‌ها می‌تواند در عملکرد صنایع چند‌تریلیون‌دلاری تداخل ایجاد کند. درواقع، اگر به تراشه‌ی ۱۰ دلاری دسترسی نداشته باشید، نمی‌توانید محصولات چندصد‌میلیون‌دلاری عرضه کنید.
ماشین‌آلات مدرن امروزی برای ارائه‌ی عملکرد‌های پیشرفته‌ی خود از تراشه‌های زیادی استفاده می‌کنند. در این‌جا، هیچ نکته‌ی شگفت‌انگیزی وجود ندارد؛ زیرا درحال‌حاضر تقریباً همه‌ی دستگاه‌ها از قطعات الکترونیکی، به‌خصوص تراشه‌های منطقی بهره می‌برند. مشکلی که مطرح می‌شود، کمبود جهانی تراشه‌هایی است که قیمتشان چند دلار یا حتی چند سنت است. کمبود این نوع قطعات ممکن است بر عرضه‌ی دستگاه‌ی ۵۰ هزار‌ دلاری یا حتی اسکنر لیتوگرافی ۱۵۰ میلیون‌دلاری اختلال ایجاد کند.
به‌گزارش TomsHardware، صنعت خودروسازی جهانی در سال ۲۰۲۱ به درآمدی ۲٫۸۶ تریلیون‌ دلاری دست یافته است. این روز‌ها خودروهای مختلف از صدها تراشه استفاده می‌کنند و قرار است این تعداد در سال‌های آینده با خودکارشدن وسایل نقلیه، به بیش از ۱,۵۰۰ عدد افزایش یابد. این یعنی صنعت روبه‌رشد خودروسازی حتی بیش از امروز به تأمین تراشه و صنعت نیمه‌‌های وابسته خواهد بود؛ به‌همین‌دلیل، شرکت‌های فعال در این حوزه باید تأمین تراشه‌ها را جدی‌تر از هرزمان دیگری دنبال کنند.
خودروسازان، تنها شرکت‌هایی نیستند که دچار کمبود تراشه هستند؛ چراکه شرکت‌های مثل ASML، بزرگ‌ترین سازنده‌ی اسکنرهای لیتوگرافی در جهان‌، برای تولید دستگاه‌های خود به تراشه‌هایی نیاز دارد که کمبود آن‌ها باعث ایجاد مشکلاتی برای این برند شده است.
تراشه
مدیر اجرایی TSMC‌ در رویداد اخیر این شرکت در چین گفت:

وقتی خودروسازان قبلاً به من اعلام کردند که با مشکل کمبود تراشه مواجه شده‌اند، فکر کردم که این افراد چگونه نمی‌توانند اهمیت تراشه‌ها درک کنند؛ اما مدتی بعد، تأمین‌کنندگان تجیزات TSMC نیز با مشکل تحویل ماشین‌آلات پیشرفته‌ مواجه شدند و اعلام کردند که این مشئله نیز به‌دلیل کمبود قطعات و تراشه است.

وقتی خودروسازان قبلاً به من اعلام کردند که با مشکل کمبود تراشه مواجه شده‌اند، فکر کردم که این افراد چگونه نمی‌توانند اهمیت تراشه‌ها درک کنند؛ اما مدتی بعد، تأمین‌کنندگان تجیزات TSMC نیز با مشکل تحویل ماشین‌آلات پیشرفته‌ مواجه شدند و اعلام کردند که این مشئله نیز به‌دلیل کمبود قطعات و تراشه است.
بازار ابزارهای تولید تراشه بزرگ و چندوجهی است. اگر TSMC نتواند اسکنر لیتوگرافی فرابنفش ASML (EUV) یا ابزار رسوب مواد کاربری را به‌موقع تهیه کند، تأسیسات بزرگ ۲۰ میلیارد دلاری آن بیکار خواهد ماند و درنهایت، سایر تأمین‌کندگان ابزارهای تراشه‌سازی و مشتریان این شرکت متضرر خواهند شد.
تقاضای سرسام‌آور برای صنایع نیمه‌هادی درنهایت به افزایش قیمت آن‌ها منجر خواهد شد؛ زیرا شرکت‌هایی مثل TSMC باید ظرفیت تولید جدیدی ایجاد کنند که باعث می‌شود قیمت کالاهای واقعی افزایش یابد. افزون‌براین، پیچیده‌تر‌شدن لجستیک نیز روی قیمت‌گذاری تأثیر خواهد داشت.
مدیر اجرایی TSMC هشدار داد که در سال‌های آینده شاهد پیچیده‌تر‌ و گران‌تر شدن لوازم الکترونیکی خواهیم بود. وی افزود که زمان ظهور سیستم عرضه‌ی کارآمد جهانی فرا‌رسیده است؛ زیرا هزینه‌ها و تورم به‌سرعت در حال افزایش هستند.

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.
در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

داغ‌ترین مقالات هفته
داغ‌ترین‌های امروز

کاربران بیشتر به دنبال چه هستند؟

سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

source

توسط digitalwebmaster