دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
در تصویر روز ناسا، کهکشان چرخ گاری در فاصله 500 میلیون سال نوری را از دید تلسکوپ فضایی جیمز وب تماشا می‌کنیم.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
کهکشان چرخ گاری یا «Cartwheel» به علت ظاهر گرد و حلقه مانند خود با این نام شناخته می‌شود. کهکشان چرخ گاری که البته به اختصار «چرخ» نامیده می‌شود، در اثر برخورد بین دو کهکشان به این شکل درآمده است.
به عبارت دیگر، شکل حلقه مانند چرخ گاری نتیجه اختلال گرانشی ایجاد شده در اثر عبور یک کهکشان کوچکتر از درون یک کهکشان بزرگتر است که گاز و غبار بین‌ستاره‌ای را فشرده می‌کند و موج ستاره‌زایی را در فضا منتشر می‌کند، دقیقا همانند انتشار امواج در سطح برکه‌.
چرخ گاری را در سمت راست تصویر می‌بینیم. این کهکشان همراه با دو کهکشان در سمت چپ، بخشی از گروهی از کهکشان‌ها در فاصله حدود 500 میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی «مجسمه‌ساز» است.
این تصویر که اخیرا توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب منتشر شده است، جزئیات جدیدی را نه تنها در مورد محل‌ شکل‌گیری ستارگان، بلکه در مورد رخدادهای نزدیک سیاهچاله مرکزی کهکشان به ما نشان می‌دهد. جزئیات بیشتری از این تصویر را می‌توانید در این مطلب بخوانید.
پیش از این تلسکوپ فضایی هابل نیز تصویری از کهکشان چرخ گاری ثبت کرده بود. با این‌حال، تصویر ثبت شده توسط جیمز وب جزئیات شگفت‌انگیزی را به نمایش گذاشته است.
از آنجا که تلسکوپ وب قادر است در طول موج فروسرخ به رصد کیهان بپردازد، توانسته مقادیر عظیم غبار موجود در این کهکشان را ثبت کند. اخترشناسان به کمک این تصویر قادرند مناطقی از کهکشان که مملو از هیدروکربن و سایر مواد شیمیایی هستند را شناسایی کنند.
با شناخت ترکیبات شیمیایی موجود در این کهکشان، می‌توان ستاره‌زایی در آن را مورد مطالعه قرار داد. همچنین اخترشناسان اطلاعاتی از گذشته این کهکشان بدست خواهند آورد و می‌توانند رخدادهای آینده آن را نیز پیش‌بینی کنند. ناسا احتمال می‌دهد کهکشان چرخ گاری در آینده همچنان از نظر ظاهری دچار تغییر و تحول شود زیرا اکنون در مرحله گذار قرار دارد.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster