دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
لاشه یک ماهی مرکب غول پیکر در ساحل صخره‌ای اسکاربورو مشاهده شده که چشمان درشتی به اندازه یک بشقاب دارد.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
لاشه عظیم یک ماهی مرکب غول‌پیکر در ساحل صخره‌ای اسکاربورو، کیپ‌تاون، آفریقای جنوبی دیده شد. طبق گزارش‌های محلی، این جانور که تقریبا 4.3 متر طول دارد، دومین ماهی مرکب غول‌پیکری است که در سال جاری میلادی در یکی از سواحل این منطقه ظاهر شده است.
آخرین بار در اردیبهشت ماه سال جاری یک ما‌هی مرکب غول پیکر در حدود 10 کیلومتری این منطقه شناسایی شده بود. طول مورد قبلی تقریبا 3.5 متر بود. برای مقایسه، بزرگ‌ترین ما‌هی مرکب غول‌پیکری که تاکنون دیده شده، 13 متر طول دارد و برخی مطالعات نشان می‌دهد که طول این موجودات به‌طور بالقوه می‌تواند به 20 متر برسد. البته هنوز هیچ نمونه‌ای با این اندازه مشاهده نشده است.
«مایک وکیونه»، جانورشناس اداره ملی اقیانوسی و جوی توضیح می‌دهد که لاشه کشف شده جدید از ما‌هی مرکب، نمونه‌ای دیگری از گونه Architeuthis dux است. او در ایمیل خود به نشریه Live Science توضیح داد که هرچند ماهی‌های مرکب بزرگ دیگری نیز وجود دارند، اما کاملا مطمئن است که این لاشه نیز به یک ما‌هی مرکب غول پیکر واقعی مربوط می‌شود.
وکیونه توضیح می‌دهد که بدون بررسی اندام‌های داخلی آن، حدس زدن درباره نحوه تلف شدن ماهی مرکب دشوار است. به گفته او بیشتر پوست این موجود ساییده شده و برخی از بازوهای آن شکسته شده که این موارد می‌تواند در اثر برخورد امواج ساحل روی سنگ‌ها باشد. همچنین پوست روی گوشته ماهی مرکب در اثر نور خورشید به رنگ سفید درآمده است.
دیلن کلارک، دانشمند دریایی و متصدی موزه آفریقا جنوبی در این رابطه توضیح می‌دهد که ممکن است ما‌هی مرکب برای تغذیه به سمت آب‌های کم عمق و نزدیک ساحل رفته باشد و با پروانه یک کشتی برخورد کرده باشد، اما اثبات کردن این موضوع کار دشواری است:
«منابع موجود نشان می‌دهند که آن‌ها به آب‌ها کم‌عمق‌تر می‌آیند زیرا رفتاری به نام مهاجرت ارتفاعی روزانه را نشان می‌دهند. به‌عبارت دیگر، آن‌ها در طول غروب به سمت آب‌ها کم عمق‌تر می‌روند تا تغذیه کنند و در طول روز به آب‌های عمیق‌تر مهاجرت می‌کنند.»
ماهی‌های مرکب غول‌پیکر معمولا در آب‌های سرد زیر سطح اقیانوس و در عمق 500 تا 1000 متری زندگی می‌کنند و از چشمان درشت به اندازه بشقاب خود برای رصد فضای زیر آب استفاده می‌کنند.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster