تراشه‌ی موردانتظار AMD Navi 31 که در مدل‌ پرچم‌دار گرافیک‌های سری Radeon RX 7000 استفاده می‌شود، احتمالاً ۹۶ مگابایت اینفینیتی کش خواهد داشت.
براساس ادعای وب‌سایت Angstronomics، مشخصات فنی تراشه‌های گرافیکی سری AMD Navi 3X از سال ۲۰۲۰ تاکنون دستخوش تغییر نشده است. این وب‌سایت مشخصات دقیق هر تراشه شامل کدنام و حتی ظرفیت اینفینیتی کش آن‌ها را فاش کرده است. در هفته‌های اخیر، شماری از افشاگران بر سر ظرفیت اینفینیتی کش باهم اختلاف‌نظر داشتند. تعدادی از افشاگران به ظرفیت ۱۹۲ مگابایتی برای اینفینیتی کش اشاره و برخی دیگر از آن‌ها عددهای بیشتری اعلام کردند.
به‌نظر می‌رسد ظرفیت اینفینیتی کش در نمونه‌ی عادی تراشه‌ی گرافیکی Navi 31 کمتر از حد انتظار است و به ۹۶ مگابایت می‌رسد. گفته می‌شود ای‌‌‌ام‌‌دی نمونه‌ی دیگری از این تراشه‌ی گرافیکی را با فناوری پشته‌سازی سه‌بعدی تولید کرده که ظرفیت اینفینیتی کش آن دو برابر بیشتر بوده است؛ اما برخلاف انتظار مهندسان تیم قرمز، تفاوت قدرت این نمونه از تراشه‌ی Navi 31 با نمونه‌ی عادی خیلی زیاد نبوده است. در همین زمینه، AMD در نمونه‌ی اصلی Navi 31 از ۹۶ مگابایت اینفینیتی کش استفاده کرد و تصمیم گرفت نمونه‌ی اصلاح‌شده‌ای از Navi 31 را با ۸۰ مگابایت اینفینیتی کش بسازد.
به‌نوشته‌ی ویدئوکاردز، مشخصات تراشه‌ی Navi 32 نیز دردسترس قرار گرفته است. درحالی‌که قبلاً اعلام شده بود تراشه‌ی مذکور از ۳۲ پردازنده‌ی ورک‌گروپ (WGP) استفاده می‌کند، Angstronomics می‌گوید تعداد این پردازنده‌ها ۳۰ عدد است. بدین‌ترتیب، نمونه‌ی عادی تراشه‌ی Navi 32 به‌جای ۸٬۱۹۲ پردازنده‌ی جریانی، قرار است ۷٬۶۸۰ پردازنده‌ی جریانی داشته باشد.
هیچ تغییری در مشخصات حافظه‌ی تراشه‌‌ها اعمال نشده است؛ اما گفته می‌شود که در نمونه‌ی عادی Navi 32 از حداکثر ۶۴ مگابایت اینفینیتی کش و در نمونه‌ی مبتنی‌بر فناوری پشته‌سازی سه‌بعدی از حداکثر ۱۲۸ مگابایت اینفینیتی کش استفاده می‌شود. ممکن است AMD به‌دلیل افزایش بیش‌از‌حد هزینه‌ها تولید نمونه‌ی دوم را متوقف کرده باشد.

مشخصات فاش‌شده‌ی منتسب به تراشه‌های سری Navi 3X

AMD Navi 31

AMD Navi 32

AMD Navi 33

کدنام Plum Bonito

کدنام Wheat Nas

کدنام Hotpink Bonefish

طراحی چیپلت شامل ۱ واحد GCD و ۶ واحد MCD

طراحی چیپلت شامل ۱ واحد GCD و ۴ واحد MCD

طراحی یکپارچه

۴۸ واحد WGP (معادل ۹۶ واحد محاسباتی و ۱۲٬۲۸۸ واحد محاسبه‌و‌منطق)

۳۰ واحد WGP (معادل ۶۰ واحد محاسباتی و ۷٬۶۸۰ واحد محاسبه‌و‌منطق)

‍۱۶ واحد WGP (معادل ۳۲ واحد محاسباتی و ۴٬۰۹۶ واحد محاسبه‌و‌منطق)

۶ هسته‌ی سایه‌زن / ۱۲ آرایه‌ی سایه‌زن

۳ هسته‌ی سایه‌زن / ۶ آرایه‌ی سایه‌زن

۲ هسته‌ی سایه‌زن / ۴ آرایه‌ی سایه‌زن

۹۶ یا ۱۹۲ مگابایت اینفینیتی کش

۶۴ مگابایت اینفینیتی کش

۳۲ مگابایت اینفینیتی کش

حافظه‌ی ۳۸۴ بیت GDDR6

حافظه‌ی ۲۵۶ بیت GDDR6

حافظه‌ی ۱۲۸ بیت GDDR6

GCD مبتنی‌بر لیتوگرافی TSMC N5

GCD مبتنی‌بر لیتوگرافی TSMC N5

مبتنی‌بر لیتوگرافی TSMC N6

MCD مبتنی‌بر لیتوگرافی TSMC N6

MCD مبتنی‌بر لیتوگرافی TSMC

رسانه‌ی Angstronomics ادعا می‌کند تراشه‌های GCD و MCD که در داخل AMD Navi 31 استفاده می‌شوند، مساحت متفاوتی دارند (به‌ترتیب ۳۰۸ و ۳۷٫۵ میلی‌مترمربع). پیش‌تر گفته شده بود که مساحت تراشه‌ی GCD ممکن است ۳۷۰ میلی‌مترمربع باشد. نمونه‌ی کامل تراشه‌ی Navi 31 که چهار واحد MCD دارد، احتمالاً مساحتش به ۵۳۳ میلی‌مترمربع می‌رسد.

Navi 32 همان واحدهای MCD تراشه‌ی Navi 31 را دارد؛ ولی از GCDهای کوچک‌تری استفاده می‌کند. با فرض اینکه واحدهای GCD در داخل این تراشه ۲۰۰ میلی‌مترمربع مساحت داشته باشند، مساحت کلی Navi 32 به ۳۵۰ میلی‌مترمربع می‌رسد. در شایعات پیشین، این عدد ۴۴۰ میلی‌مترمربع اعلام شده بود. همچنین، درحالی‌که افشاگران گفته بودند تراشه‌ی Navi 33 مساحتی برابربا ۴۰۰ میلی‌مترمربع دارد،‌ به‌نظر می‌رسد که این تراشه قرار است بسیار کوچک‌تر باشد (مساحت حدودا ۲۰۳ میلی‌مترمربع).
علاوه‌براین، گفته می‌شود گرافیک‌های مبتنی‌بر تراشه‌های Navi 3X با خنک‌کننده‌ی مرجع جدیدی تولید خواهند شد. ادعا شده است که طراحی مرجع گرافیک مجهز به Navi 31 همچنان سه فن دارد؛ اما طویل‌تر از سری Radeon RX 6000 است.
احتمالاً گرافیک‌های موردانتظار سری RDNA 3 کانکتور شانزده پین PCIe Gen5 نخواهند داشت و همچنان از دو کانکتور هشت پین استفاده خواهند کرد. AMD در آینده‌ای نزدیک جدیدترین نسل از گرافیک‌های خود را برای رقابت با سری Nvidia RTX 4000 روانه‌ی بازار می‌کند.

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.
در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

داغ‌ترین مقالات هفته
داغ‌ترین‌های امروز

کاربران بیشتر به دنبال چه هستند؟

سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

source

توسط digitalwebmaster