خرید خودرو در بورس کالا

خرید خودرو در بورس کالا از جهات متعددی راحت‌تر از مراجعه به نمایشگاه‌ها و معامله مستقیم است. در بورس کالا، کارگزاری‌ها به جای مشتریان واقعی اقدام به خرید خودرو می‌کنند. سازوکار عرضه خودرو در بورس کالا بر اساس حراج باز و با توجه به میزان عرضه و تقاضا است که هم برای تولیدکننده و هم برای مصرف‌کننده منفعت دارد.

نخستین مرحله عرضه خودرو در بورس کالا با وانت‌های کارا گروه بهمن موتور در تاریخ ۲۸ اردیبهشت‌ماه آغاز شد. با توجه به گزارش‌های این شرکت، فرایند فروش خودروها در بورس کالا رضایت‌بخش بوده و به همین خاطر شرکت‌های بیشتری به عرضه محصولات خود در بورس کالا تمایل پیدا کردند.

البته فعالیت بورس کالا به سبب انتقاد و شکایت وزارت صمت، حدود دو ماه به حالت تعلیق درآمد. ولی با انجام مذاکرات و مشکل‌گشایی، اواخر تیرماه بود که بورس کالا بار دیگر مجوز عرضه خودرو را در دست گرفت. مرحله دوم حراج خودرو در بورس اواخر مردادماه سال جاری آغاز می‌شود و این بار، علاوه بر بهمن موتور با عرضه محصولات پرطرفداری همچون دیگنیتی پرایم و فیدلیتی، سایپا نیز با خودروی جدید و جذاب خود یعنی شاهین قدم به بورس کالا گذاشته است. اما چگونه و با چه شرایطی می‌توان در فرایند حراج و خرید خودرو شرکت کرد؟

خرید خودرو در بورس کالا

چه افرادی مجاز به خرید خودرو در بورس کالا هستند؟

نخستین شرط شرکت در حراج خودرو، داشتن سن حداقل ۱۸ سال است. همچنین افراد قادر به معامله مستقیم خودرو نیستند و باید از کارگزاری‌های معتبر جهت شرکت در فرایند خرید خودرو در بورس کالا کمک بگیرند.

دومین شرط مهم، داشتن حساب وکالتی در یکی از بانک‌های معتبر است، به طوری که مبلغ پایه خودروی موردنظر حداقل یک روز پیش از ثبت سفارش به حساب وکالتی واریز شده باشد. دیگر شرایط مشارکت در خرید خودرو در بورس کالا عبارت‌اند از:

  • داشتن گواهینامه
  • نداشتن پلاک فعال
  • فاصله یک‌ساله نسبت به آخرین اقدام متقاضی برای خرید خودرو در بورس کالا

چگونه باید برای خرید خودرو در بورس کالا اقدام کرد؟

اولین قدم برای شرکت در حراج خودرو در بورس کالا، مراجعه به سامانه جامع اطلاعات مشتریان در آدرس www.sejam.ir و ثبت نام در این سامانه است. پس از انجام مراحل مربوطه، کد سجام در اختیار شما قرار می‌گیرد.

در مرحله دوم باید به یکی از کارگزاری‌های معتبر مراجعه کنید. کارگزار به عنوان نماینده شما، در فرایند خرید خودرو در بورس کالا شرکت و ثبت سفارش می‌کند. بنابراین به صورت حضوری یا غیرحضوری باید در یکی از کارگزاری‌های معتبر نام‌نویسی کنید. این کار مستلزم داشتن کد سجامی است.

پس از نام‌نویسی در کارگزاری موردنظر، نوبت به ایجاد یک حساب وکالتی در یکی از بانک‌های معتبر است. کارگزاری‌ها معمولا یک بانک خاص را به مشتری پیشنهاد می‌کنند. پس از ایجاد حساب وکالتی، می‌بایست شماره آن حساب را در سیستم کارگزاری ثبت کنید.

خرید خودرو در بورس کالا

ناگفته نماند که طبق قوانین مربوط به انجام معاملات بورسی، متقاضی جهت خرید خودرو یا هر کالای دیگری، مستلزم واریز مبلغی به عنوان پیش‌پرداخت در حساب وکالتی خود است. بنابراین پس از ایجاد حساب وکالتی، باید مبلغ پایه خودروی موردنظر را حداقل یک روز قبل از ثبت سفارش به این حساب واریز کنید. این مبلغ تا زمان انجام معامله مسدود می‌شود و سپس برای تسویه به حساب بورس انتقال می‌یابد.

پس از واریز مبلغ پایه به حساب وکالتی، نوبه به ثبت سفارش می‌رسد. با آگاهی از زمان عرضه خودرو در بورس کالا، می‌توانید به سامانه کارگزاری موردنظر مراجعه کرده و پس از ورود به حساب کاربری خود، جهت خرید خودرو ثبت سفارش کنید. البته به یاد داشته باشید که مهم‌ترین شرط ثبت سفارش، ارائه درخواست قبل از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه روز عرضه خودرو در بورس کالا است. یعنی اگر تا پیش از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه روز عرضه، درخواست خود را ارائه نکرده باشید، قادر به شرکت در فرایند خرید خودرو در بورس کالا و ثبت سفارش نخواهید بود.

مرحله آخر، تعیین نمایندگی است، به طوری که در صورت موفق بودن خرید، خودروی شما از طریق این نمایندگی در اختیارتان قرار می‌گیرد. بنابراین بهتر است نزدیک‌ترین نمایندگی به محل سکونت خود را انتخاب کنید.

پس از انجام مراحل بالا، سفارش شما برای خرید خودرو ثبت می‌شود. سپس پیشنهادهای متعدد بر سر قیمت مطرح شده و بهترین پیشنهاد، موفق به خرید خودرو خواهد شد.

[ad_list_block]

چگونه از زمان عرضه خودرو در بورس کالا مطلع شویم؟

برای آگاهی از زمان عرضه خودروهای مختلف در بورس کالا، ابتدا باید به سامانه بورس کالای ایران به آدرس www.ime.co.ir مراجعه کنید. پس از انتقال به صفحه اصلی، یک منو با تب‌های مختلف معرفی بورس، بازارها، نمای بازارها، آمارها، کالاها و … در قسمت بالا به چشم می‌خورد. وارد تب «بازارها» شده و در قسمت «بازار فیزیکی» روی گزینه «اطلاعیه عرضه» ضربه بزنید. در این صورت به صفحه‌ای منتقل خواهید شد که اطلاعات عرضه کالای مختلف را به شما نشان می‌دهد.

خرید خودرو در بورس کالا

برای مشاهده اطلاعات مربوط به خودرو، از منوی کشویی «گروه‌های اصلی» گزینه «صنعتی» را مشخص کرده و سپس از منوی مجاور یعنی «گروه‌های فرعی»، گزینه «خودرو» را انتخاب کنید. سپس با وارد کردن بازه زمانی و فشردن دکمه «نمایش»، می‌توانید اطلاعات مربوط به عرضه خودروهای مختلف در بازه منتخب را مشاهده کنید.

بنابراین اگر متقاضی خرید خودرو در بورس کالا هستید، بهتر است هرازگاهی به کارگزاری برگزیده خود مراجعه کرده و از اطلاعات مربوط به عرضه خودروها مطلع شوید، تا کارهای مربوطه را به‌موقع انجام داده و از فرایند جا نمانید.

نوشته راهنمای خرید خودرو در بورس کالا؛ چه کسانی مجاز به ثبت نام هستند؟ اولین بار در وبلاگ کارنامه. پدیدار شد.

source

source

توسط digitalwebmaster