دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
در این ویدیو که توسط رصدخانه خورشیدی و هلیوسفری ناسا گرفته شده، ستاره دنباله‌دار به خورشید برخورد کرده و نابود می‌شود.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
در حالی که رصدخانه خورشیدی و هلیوسفری ناسا در حال بررسی حرکات خورشید بود، یک دنباله‌دار به آن برخورد کرد. همانطور که در ویدیوی آن دیده می‌شود، این دنباله‌دار نتوانست در برابر نیروی جاذبه شدید خورشید مقاومت کند و کاملا تبخیر می‌شود.
«تونی فیلیپس»، ستاره‌شناس به وب‌سایت Spaceweather.com توضیح می‌دهد این ستاره دنباله‌دار بدون شک یک «کروز سانگریزر» است، یعنی قطعه‌ای از یک دنباله‌دار غول‌پیکر که قرن‌ها پیش از یکدیگر جدا شده‌اند. او در ادامه توضیح می‌دهد:
«دسته‌ای از این تکه‌ها به دور خورشید می‌چرخند و هر روز حداقل یکی از آن‌ها بیش اندازه به آن نزدیک شده و متلاشی می‌شود. بیشتر آن‌ها، کمتر از چند متر قطر دارند و برای دیدن بسیار کوچک هستند، اما گاهی اوقات نمونه‌ای بزرگی مانند این باعث توجه می‌شود.»
این ستاره دنباله‌دار در برابر نیروی گرانشی شدید خورشید نتوانست مقاومت کند و همانطور که در ویدیوی بالا مشاهده می‌شود، هیچ جرمی از آن سمت خورشید خارج نمی‌شود، بنابراین منطقی به نظر می‌رسد که ستاره، در برابر گرمای شدید و قدرتمند خورشید تبخیر شده است.
نکته قابل‌توجه دیگری که در این ویدیو دیده می‌شود، پدیده «خروج جرم از تاج خورشیدی» است که هنگام نزدیک شدن ستاره دنباله‌دار به خورشید، در سمت دیگر آن دیده می‌شود.
دنباله‌دارها اجسام بسیار کوچکی در منظومه شمسی هستند که از گاز، سنگ و گرد‌و‌غبار تشکیل شده‌اند و هنگام عبور از نزدیکی خورشید، شروع به گرم شدن و انتشار گاز می‌کنند. اندازه‌ آن‌ها از صدها متر تا ده‌ها کیلومتر متغیر است. به گفته ناسا، احتمالا میلیاردها دنباله دار در کمربند کویپر و یا فواصل دورتر مانند ابر اورت، به دور خورشید ما می‌چرخند.
درباره گروه دنباله‌دار معروف به «کروز سانگریزر»، ادعا می‌شود که آن‌ها تکه‌هایی از یک دنباله‌دار بزرگ هستند که چند قرن پیش از یکدیگر جدا شده‌اند. این اجرام که به افتخار «هاینریس کروتز»، ستاره‌شناس آلمانی نامگذاری شده‌اند، گاهی اوقات در نور روز در اطراف خورشید دیده می‌شوند.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster