صبح امروز ماهواره خیام با کمک راکت روسی سایوز از ایستگاه فضایی بایکونور در خاک قزاقستان به فضا پرتاب شد. این ماهواره وظیفه ارسال تصاویر با هدف ارتقای توانایی مدیریت و برنامه ریزی در حوزه های مختلف در کشور را بر عهده خواهد داشت. عمر این ماهواره پنج سال است و با وزن بیش از […]
صبح امروز ماهواره خیام با کمک راکت روسی سایوز از ایستگاه فضایی بایکونور در خاک قزاقستان به فضا پرتاب شد. این ماهواره وظیفه ارسال تصاویر با هدف ارتقای توانایی مدیریت و برنامه ریزی در حوزه های مختلف در کشور را بر عهده خواهد داشت. عمر این ماهواره پنج سال است و با وزن بیش از نیم تن پرتاب آن به پرتابگر سایوز روسیه واگذار شد.
این ماهواره سنجش از راه دور توسط کارشناسان ایرانی مستقر در پایگاه های فضایی متعلق به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کنترل خواهد شد و تمامی فرامین بهره‌برداری از آن نیز در خاک ایران صادر می شود. طبق اعلامیه منتشر شده توسط مرکز کنترل عملیات ماهواره ایستگاه های اخذ داده های ماهواره خیام در ایران قرار دارد و مهندسان و محققان ایرانی در آن مستقر هستند.
تبلیغات :
Neuralink Marketcap
پس از پرتاب ماهواره خیام رسانه‌های نزدیک به دولت این پرتاب را موفقیت آمیز اعلام کرده‌اند. سازمان فضایی ایران تبادل اطلاعات این ماهواره با روسیه را تکذیب و اعلام کرد تمامی اطلاعات این ماهواره با الگوریتم رمزنگاری شده ساخت محققین سازمان فضایی ایرانی ارسال می‌شود به طوری که کشورهای دیگر امکان دسترسی به اطلاعات آن را نخواهند داشت.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster