محققان برای اولین بار توانستند قدیمی ترین ماده تاریک جهان مربوط به یک کهکشان با قدمت ۱۲ میلیارد سال قبل را رصد کنند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، قدیمی ترین ماده تاریک جهان که به یک کهکشان ۱۲میلیارد ساله تعلق دارد توسط گروهی از محققان ژاپنی و آمریکایی با موفقیت رصد شد. […]
محققان برای اولین بار توانستند قدیمی ترین ماده تاریک جهان مربوط به یک کهکشان با قدمت ۱۲ میلیارد سال قبل را رصد کنند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، قدیمی ترین ماده تاریک جهان که به یک کهکشان ۱۲میلیارد ساله تعلق دارد توسط گروهی از محققان ژاپنی و آمریکایی با موفقیت رصد شد. در حالت کلی تصاویری که از تلسکوپ ها به عنوان داده به دست ما می رسد مربوط به گذشته هستند. با توجه به سرعت محدود نور آنچه که در مورد یک ستاره رصد می‌شود رویدادی است که ممکن است به میلیونها سال قبل تعلق داشته باشد.
تبلیغات :
Neuralink Marketcap
 با توجه به سرعت حرکت نور و همچنین نوری که از یک جرم آسمانی دور از زمین ساطع میشود میتوان یک ستاره را رصد کرد. اما اندازه گیری ماده تاریک به همین راحتی نخواهد بود. زیرا آنها هیچ نوری از خود ساطع نمی کنند. به همین دلیل محققان با کمک نظریه نسبیت انیشتین تحریف نور کهکشان های دور را برای اندازه گیری میزان ماده تاریک کهکشان مورد استفاده قرار می دهند.
 در صورت افزایش خمش نور مقدار ماده تاریک کهکشان نیز بیشتر خواهد بود. در حالت کلی سیاهچاله ها به عنوان اجرام پر جرم آسمانی باعث انحراف نور سایر کهکشان ها و ستاره ها خواهند شد و این روش برای رصد این اجرام مورد استفاده قرار می گیرد. اما در کهکشان های دور نور ساطع شده بسیار ضعیف است به همین دلیل از سیگنال های نوری چندین کهکشان استفاده خواهد شد.
در رصد اخیر نیز دانشمندان از داده های نور مرئی برای شناسایی کهکشانی متعلق به ۱۲ میلیارد سال پیش استفاده کردند. برای غلبه بر کمبود نور کهکشان نیز از تابش زمینه کیهانی مه بانگ استفاده شد. با کمک داده های مربوط به ماهواره آژانس فضایی اروپا امکان اندازه گیری همگرایی امواج مایکروویو توسط این کهکشان ها به وجود آمد.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster