دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
تلسکوپ فضایی جیمز وب به تازگی با تجهیزات مادون قرمز خود تصویر جذابی را از یک کهکشان عجیب و حلقوی منتشر کرده است.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
تلسکوپ فضایی جیمز وب تصویر خیره‌کننده جدیدی را ثبت کرده که مربوط به کهکشان چرخ گاری (Cartwheel) است. این کهکشان حلقوی نادر در فاصله تقریبا 500 میلیون سال نوری ما قرار دارد و در صورت فلکی مجسمه‌ساز دیده می‌شود. این تصویر حالا نه تنها زیبایی‌های این کهکشان را به ما نشان می‌دهد بلکه تغییرات آن در طول میلیاردها سال را به تصویر می‌کشد.
جیمز وب تاکنون تصاویر مختلفی را منتشر کرده اما تصویر جدید این تلسکوپ از پدیده‌ای است که برخلاف کهکشان‌های مارپیچی، خیلی کمیاب‌ترند. این کهکشان حلقوی بر اثر انفجاری به وجود آمده که یک ساختار حلقه‌ای دوتایی را ایجاد کرده است. ناسا می‌گوید این ساختار شبیه موج‌هایی است که از برخورد سنگ در داخل دریاچه به وجود می‌آیند.
هسته داخلی کهکشان چرخ گاری از غبار داغ ساخته شده و روشن‌ترین بخش‌های حلقه میزبان خوشه‌های غول‌پیکر ستاره‌های جوان است. حلقه خارجی در طول 440 میلیون سال اخیر در حال گسترش پیدا کردن بوده و این ستاره‌ها را به وجود آورده است.
تلسکوپ فضایی هابل قبلا تصویر کهکشان چرخ گاری را تهیه کرده بود، اما حالا جیمز وب با کمک تجهیزات نزدیک مادون قرمز و مادون قرمز میانه خود جزئیات بیشتری را به ثبت رسانده، چون غبار میان‌ستاره‌ای کمتر می‌تواند جلوی دید اشعه مادون قرمز را بگیرد. دوربین نزدیک مادون قرمز طول موج‌های میان 0.6 تا 5 میکرون را ثبت می‌کند و این اطلاعات برای کهکشان چرخ گاری به رنگ‌های آبی، نارنجی و زرد به نمایش درآمده است. اطلاعات دوربین مادون قرمز میانه هم در طول موج 5 تا 28 میکرون به ثبت می‌رسد و به رنگ قرمز دیده می‌شود.
مشاهدات جیمز وب از چرخ گاری نشان می‌دهد که این کهکشان در مرحله گذار قرار دارد. در نتیجه، پیش‌بینی می‌شود که کهکشان چرخ گاری در آینده بیشتر گسترش پیدا کند و در طول میلیون‌ها سال شکل متفاوتی به خود بگیرد.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster