محققان می گویند در صورت وقوع طوفان خورشیدی بزرگ احتمال برخورد و مفقودی ماهواره ها وجود دارد. بطوری که ممکن است پس از هفته ها بتوان آنها را پیدا کرد. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، امکان مفقودی ماهواره ها و یا برخورد آنها در زمان وقوع طوفان خورشیدی وجود دارد. در سال […]
محققان می گویند در صورت وقوع طوفان خورشیدی بزرگ احتمال برخورد و مفقودی ماهواره ها وجود دارد. بطوری که ممکن است پس از هفته ها بتوان آنها را پیدا کرد.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، امکان مفقودی ماهواره ها و یا برخورد آنها در زمان وقوع طوفان خورشیدی وجود دارد. در سال 2013 نیز یک طوفان خورشیدی بزرگ به زمین برخورد کرده بود که در آن زمان در اثر این برخورد امکان کنترل ماهواره ها برای چندین هفته وجود نداشت. اکنون نیز محققان معتقدند به دلیل افزایش بی شمار تعداد ماهواره ها و همچنین زباله های فضایی وقوع طوفان خورشیدی به سمت زمین باعث هرج و مرج در فضای نزدیک زمین خواهد شد.
تبلیغات :
Neuralink Marketcap
به گفته شبکه نظارت فضایی ایالات متحده در ارتفاع زیر 1000 کیلومتری زمین حدود 20 هزار جرم بزرگتر از 10 سانتیمتر وجود دارد که بخش وسیعی از آن ها به ماهواره های از کار افتاده و یا اجزای آنها تعلق دارد. این آژانس با کمک نوعی رادار فهرست این اجسام را به روز کرده و این اشیا را در فضا بررسی و ردیابی می کند.
یکی از مشکلات مربوط به ردیابی این اجسام عدم شناسایی دقیق مکان آنهاست. همین موضوع می تواند در زمان وقوع طوفان خورشیدی پیش بینی احتمال وقوع برخورد را با مشکل مواجه کند. به گفته تام برگر، فیزیکدان خورشیدی این عدم تشخیص در موقعیت مکانی اجسام در زمان وقوع طوفان خورشیدی به حدی مشکل ساز خواهد شد که حتی فهرست این اجسام در فضا نیز دیگر اعتباری نخواهد داشت. با وجودیکه احتمال وقوع طوفان های شدیدی مانند طوفان هالووین که در سال 2003 اتفاق افتاد بسیار کم است. با این حال نباید در مورد از کنترل خارج شدن موقعیت مداری ماهواره ها غافل شد.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster