مطالعه اخیر محققان نشان میدهد نورهای مصنوعی شبانه در شهرها باعث برهم زدن ریتم فصلی گیاهان و اختلال در فرایند گرده افشانی آنها خواهد شد.  به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، مطالعه جدید از طولانی تر کردن فصل گرده افشانی گیاهان توسط نور های مصنوعی شبانه در شهرها خبر میدهد. فصل گرده افشانی […]
مطالعه اخیر محققان نشان میدهد نورهای مصنوعی شبانه در شهرها باعث برهم زدن ریتم فصلی گیاهان و اختلال در فرایند گرده افشانی آنها خواهد شد.
 به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، مطالعه جدید از طولانی تر کردن فصل گرده افشانی گیاهان توسط نور های مصنوعی شبانه در شهرها خبر میدهد. فصل گرده افشانی برای هر گیاهی متفاوت است که معمولاً در فصل بهار شروع می شود. اما در بعضی مواقع این زمان متفاوت خواهد بود. از طرفی روشنایی های موجود در شهرها که در تمام شب روشن هستند می تواند باعث اختلال در گیاهان شهری شود.
تبلیغات :
Neuralink Marketcap
 تحقیق جدید نیز نشان می دهد این نورها قادر هستند فصل رشد را در گیاهان شهری (فنولوژی) طولانی تر کنند. از طرفی این اختلال در موارد متعددی مانند آلرژی و یا حتی اقتصاد محلی نیز تاثیر می گذارد. پدیده شناسی یا فنولوژی به مطالعه رویدادهای چرخه زیستی حیوانات و گیاهان به صورت دوره‌ای و تاثیر پذیری آنها از تغییرات محیطی می پردازد. به عنوان مثال زمان اولین کوچ پرندگان، تاریخ گلدهی و برگ دهی، تاریخ تغییر رنگ برگ ها در خزان در گیاهان و نخستین پرواز پروانه ها از مدل های مربوط به مطالعات پدیده شناختی محسوب می شوند.
یویو ژو از دانشگاه علوم محیطی دانشگاه ایالتی آیووا و محقق اصلی مطالعه می گوید: در مطالعه انجام گرفته درختان سه هزار مکان مختلف در شهرهای ایالات متحده بررسی شد تا بتوان واکنش آنها را در یک دوره پنج ساله در شرایط نوری مختلف بررسی کرد. به گفته وی از چرخه طبیعی روز و شب به عنوان نشانی از تغییر فصل همراه با دما استفاده می شود. در این تحقیق مشخص شد نور مصنوعی می‌تواند شکوفایی جوانه های برگ در بهار را حدود ۹ روز افزایش دهد. در حالی که در مکان هایی که نور شبانه نداشتند چنین اتفاقی نیفتاده است. علاوه بر آن نور مصنوعی باعث تاخیر زمان تغییر رنگ برگها در پاییز شد. به طوریکه هر چه شدت نور مصنوعی بیشتر باشد این زمان نیز طولانی تر خواهد شد.
برای دیدن دیگر خبرها به صفحه اخبار علمی مراجعه کنید.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster