مقدار بنزین مصرفی خودرو یکی از مهمترین پارامترهای خودرو میباشد. آیا خودروی شما هم بنزین زیادی میسوزاند؟ آیا نسبت به خودروهای مشابه، زودتر باک بنزین خودروی شما خالی میشود؟ در صورتی که چنین مشکلی دارید مراقب باشید. زیرا مصرف بالا نشانه بروز مشکل در خودروی شماست. مصرف سوخت پراید، سمند، تیبا، کوییک و سایر خودروها ممکن است به دلایل مختلفی بالا برود. ممکن است سنسور اکسیژن خراب شده باشد. یا مپ سنسور درست کار نکند. حتی ممکن است یکی از انژکتورها کیپ باشد. یا اینکه میزان باد لاستیکها کم باشد. همه اینها و خیلی مشکلات ریز و درشت دیگر میتواند مصرف سوخت پراید، تیبا، سمند، کوییک یا هر خودروی دیگری را افزایش دهد.
ابتدا ویدئوی زیر را با دقت ببینید. مشاهده این ویدئو ممکن است به شما کمک کند. تا یک مشکل خودروی خود را قبل از بروز خرابی های دیگر، پیدا کنید.
 
 
در این مقاله میخواهیم روش محاسبه دقیق مصرف بنزین خودرو را در اپلیکیشن موبیکار بررسی کنیم. در صورتی که همیشه به مقدار بنزین مصرفی خودروی خود دقت کنید، میتوانید قبل از اینکه یک خرابی کوچک باعث آسیب دیدن سایر قطعات خودرو شود و خسارات چندین میلیونی به بار بیاورد آن مشکل را پیدا و برطرف کنید. ابتدا ببینیم که در شرایط نرمال هر خودرو صدی چقدر بنزین میسوزاند.
تیبا از موتور 1500 سی سی استفاده میکند. باتوجه به حجم موتور و ابعاد و اندازه این خودرو، مصرف سوخت تیبا در میان خودروهای داخلی معقول به نظر میرسد. به شرط انکه خودرو مشکل فنی نداشته باشد. فشار باد لاستیک ها درست تنظیم شود و سرنشین یا بار اضافی هم در خودروی تیبا قرار ندهیم. مصرف سوخت تیبا معمولی و تیبا هاچ بک در سیکل ترکیبی حدودا صدی 7 لیتر میباشد.
از آنجا که حجم موتور و مشخصات فنی ساینا با تیبا یکسان است. بنابر این ساینا نیز همانند تیبا و در شرایط فوق، حدودا صدی 7 میسوزاند. البته این عدد برای خودروهای غیر اتوماتیک میباشد. گیربکس اتوماتیک مقدار مصرف ماشین را معمولا 10-15 درصد افزایش میدهد.
محاسبه مصرف سوخت
این پارامتر در کوییک غیر اتوماتیک با موتور 1500 سی سی نیز حدود 7.1 لیتر در صد کیلومتر میباشد. این مقدار در خودروی مجهز به گیربکس اتوماتیک 10% بیشتر است. بنابر این انتظار داریم کوییک اتوماتیک در سیکل ترکیبی صدی 7.8 بسوزاند. پس اگر مقدار بنزین مصرفی برای شما مهم است. کوییک دستی بخرید. زیرا این خودرو بنزین کمتری نسبت به کوییک اتوماتیک میسوزاند.
برای بررسی مصرف سوخت سمند باید به نوع موتور سمند دقت کنید. خودروی سمند موتورهای مختلفی دارد. مثلا مصرف سوخت سمند با موتور XU7 معمولا در سیکل ترکیبی 8.5 لیتر در هر صد کیلومتر میباشد. موتور XU7 جزو موتورهای قدیمی سمند است. تکنولوژی این موتور مربوط به سالها قبل میباشد.
بنزینی که سمند با موتور ملی یعنی موتور EF7 در سیکل ترکیبی میسوزاند، طبق اعلام ایرانخودرو 7.5 لیتر در صد کیلومتر میباشد. البته طبق براوردهای ما، این خودرو در اغلب مواقع بنزین بیشتری میسوزاند.
مصرف سوخت پراید
گفتیم که، محاسبه مصرف بنزین در خودرو اهمیت زیادی دارد. البته محاسبه آن بسیار آسانی میباشد. ابتدا دستگاه دیاگ بلوتوثی موبیکار را به خودرو وصل کنید. سپس سوئیچ خودرو را باز کنید. اپلیکیشن موبیکار را روی موبایل خود اجرا کنید.
محاسبه مصرف سوخت
در صفحه اصلی اپلیکیشن زیر قسمت سرعت، مقدار مصرف خودرو را خواهید دید. این پارامتر در صفحه اصلی به دو شکل نمایش داده میشود. اپلیکیشن هم مصرف لحظه ای را و هم مصرف بنزین میانگین را به شما نمایش میدهد.
مصرف سوخت تیبا
مصرف سوخت حین حرکت به شکل زیر به شما نمایش داده میشود. مقدار میانگین بنزینی که خودرو در حین حرکت میسوزاند با واحد لیتر بر صد کیلومتر نمایش داده میشود. در کنار آن نیز میتوانید مقدار بنزینی که خودرو به صورت لحظه ای میسوزاند را ببینید.
مصرف سوخت پراید
همانطور که خودرو حرکت میکند، اپلیکشن موبیکار مقدار بنزینی که خودرو به صورت لحظه ای و یا به صورت میانگین میسوزاند را محاسبه میکند و نمایش میدهد. برای متوقف کردن محاسبه بنزین مصرفی کافیست همانند تصویر زیر بر روی دکمه استوپ کلیک کنید.
توقف محاسبه سفر
سپس از قسمت پایین و سمت چپ، بر روی دکمه سه نقطه کلیک کنید. تا وارد سایر منوها بشوید.
اپلیکیشن عیب یابی تیبا
در پنجره ای که باز میشود. بر روی تاریخچه سفرها کلیک کنید. در قسمت تاریخچه سفرها میتوانید تمام سفرهای خود را ببینید. در صورتی که بر روی نام هر سفر (مثلا سفر شماره 4) کلیک کنید میتوانید اطلاعات آن سفر را کامل ببینید. این اطلاعات شامل میانگین مصرف، کل سوخت مصرفی، میانگین سرعت، کل مسافت طی شده، زمان شروع و پایان سفر خواهد بود.
مصرف بنزین سمند
همچنین میتوانید برای هر سفر یک عنوان و یک یاد داشت ثبت کنید. تا فراموش نکنید که سفر مورد نظر، مربوط به کدام مسیر بوده. برای ثبت عنوان و یاد داشت بر روی آیکونی که جلوی هر سفر وجود دارد کلیک کنید.
لیتر در صد کیلومتر
با این کار میتوانید سفرها را مدیریت کنید. همچنین میتوانید هر یک از سفرها را از لیست خود پاک کنید.
یکی از قابلیتهای دستگاه دیاگ بلوتوثی موبیکار این است که میتوانید سرعت و مصرف بنزین خودرو را بر روی شیشه جلوی ماشین ببینید. درسته، شیشه جلوی ماشین تبدیل به یک نمایشگر بزرگ برای خودروی شما خواهد شد.
هدآپ دیسپلی رایگان
این آپشن به نام هد آپ دیسپلی معروف است. برای مشاهده فیلم آموزشی هد آپ دیسپلی اینجا کلیک کنید.
در این قسمت میخواهیم ببینیم پارامتر مصرف بنزین کولر پراید یا خودروهای مختلف چقدر است. همانطور که گفتیم این پارامتر به مسائل مختلفی بستگی دارد. مثلا روشن بودن کولر باعث افزایش بنزین مصرفی میشود. اما چقدر؟ ما این تست را در خودروی سمند انجام دادیم. ابتدا مصرف بنزین خودرو را درحالت خاموش بودن کولر چک کردیم. در این حالت موتور به صورت درجا کار میکرد. مقدار این پارامتر در این حالت 0.9 بود. سپس کولر خودرو را روشن کردیم. بنزین مصرفی در این شرایط به 1.3 رسید. بنابر این مصرف بنزین کولر در خودروی سمند درحالت درجا حدودا یک و نیم برابر بیشتر از زمانیست که کولر خاموش باشد.
پراید صدی چند لیتر میسوزاند
شما هم میتوانید تست مشابهی را انجام دهید. میتوانید مصرف بنزین کولر را درحین حرکت اندازه بگیرید. اثر روشن بودن کولر را در مقدار بنزین مصرفی در خودروی خود با کولر خاموش و شیشه های پایین اندازه بگیرید. همچنین این تست را را با کولر روشن و شیشه های بالا تکرار کنید. از نتیجه این تست شگفت زده خواهید شد.
با این کار هم سائیدگی چرخها کاهش پیدا میکند و هم خودرو کمتر مستهلک میشود. درست است که کم بودن فشار باد لاستیکها مشکلاتی را برای خودرو ایجاد میکند. اما ایا زیاد بودن باد لاستیکها هم اشکال دارد؟ پاسخ مثبت است.
تنظیم باد
در واقع اگر فشار باد لاستیکها زیاد باشد، تماس لاستیکها با جاده کم میشود. در نتیجه خودرو در زمان ترمز گرفتن عملکرد مناسبی نخواهد داشت. سر خوردن خودرو مخصوصا در شرایط بارانی افزایش خواهد یافت. هدایت پذیری ماشین نیز دچار مشکل خواهد شد. پس همیشه فشار باد لاستیکها طبق دستورالعمل هر خودرو میبایست تنظیم شود. مثلا برای پراید و تیبا فشار باد مناسب برای چرخهای جلو و عقب 2.3 بار میباشد.
تنظیم کردن فرمان یا همان جلو بندی خودرو میتواند نقش موثری در سلامت خودروی شما داشته باشد. معمولا منظور از میزان فرمان همان تنظیم کردن زوایای چرخهای جلو و عقب میباشد. مهمترین زوایای چرخها شامل تو، کمبر و کستر میباشد.
میزان فرمان
در صورتی که هر یک از این زوایا در خودروی شما تنظیم نباشد. عواقب بدی را به همراه خواهد داشت. مثلا ممکن است خودروی شما به یک سمت (چپ یا راست) منحرف شود. یا مثلا وقتی که دور میزنید، کنترل خودرو از دست راننده خارج شود. این موضوع خطرات جانی نیز به همراه دارد.
در صورتیکه کاتالیست خودروی شما کیپ شود، دودهای اگزوز نمیتوانند به راحتی از اگزوز خارج شوند. بنابر این پس فشار ایجاد میشود. موتور نمیتواند به راحتی کار کنند.
کاتالیست اگزوز
پس فراموش نکنید، چنانچه در معاینات فنی خودرو به شما گفته میشود که کاتالیست خودرو عملکرد درستی ندارد. در اولین زمان نسبت به تعویض کاتالیست اقدام کنید. با این کار لطف بزرگی نیز به محیط زیست انجام میدهید. زیرا کاتالیست اگزوز باعث حذف گازهای خطر ناک از اگزوز خودرو میشود.
فیلتر هوا نیز یکی دیگر از موارد مهم در این زمینه است. کیپ بودن فیلتر هوا باعث میشود، خودروی شما در زمان مکش هوا دچار مشکل شود. موتور باید کمترین فشار را در زمان مکش هوا تحمل کند، تا هوا به راحتی وارد شود.
فیلتر هوا
در صورتی که فیلتر هوا کیپ شود، هوای کافی وارد خودرو نمیشود. موتور جهت تنظیم نسبت استوکیومتری دچار مشکل میشود. بنابر این همیشه فیلتر هوا را بازدید کنید. در صورت کثیف بودن آن، از فیلتر مرغوب برای جایگزین کردن استفاده کنید.
در نهایت فراموش نکنید، که رفع مشکلات فنی خودرو در اغلب موارد باعث کاهش مصرف سوخت میشود.
کاهش مصرف سوخت
علاوه بر این مانع از خرابی سایر قطعات و بروز خسارتهای زیاد نیز میشود. ضمنا باعث حفظ سلامت شما نیز خواهد شد. پس در تعویض قطعات معیوب درنگ نکنید.
آیا شما هم میخواهید مصرف خودروی خودر را اندازه گیری کنید؟  آیا میدانید که دیاگ بلوتوثی موبیکار هم مصرف بنزین خودرو را نشان میدهد، و هم قابلیت های یک دیاگ کامل و تخصصی را دارا میباشد؟ در صورتی که دستگاه دیاگ را خریداری نمایید و به هر دلیلی از آن راضی نباشید میتوانید آنرا تا یک هفته عودت دهید. علاوه بر این، دستگاه دیاگ موبیکار دارای یک سال گارانتی شرکتی و رسمی میباشد. در صورتی که دیاگ بلوتوثی موبیکار را خریداری کنید، علاوه بر داشتن یک دیاگ تمام عیار و پیش رفته، آن هم به زبان فارسی، آپشن هد آپ دیسپلی نیز به صورت رایگان برای شما فعال خواهد شد.
برای مشاهده قیمت این دیاگ بلوتوثی مجهز به نمایشگر مصرف و هد آپ دیسپلی رایگان، روی دکمه زیر کلیک کنید:
 
 
 

جهت اطلاع از آخرین اخبار و تخفیف ها شماره تماس خود را وارد کنید
تهران، پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف، خیابان شهید علی لطفعی خانی، خیابان پارس، پلاک 15 طبقه اول، واحد 2
تلفن: ۰۲۱۵۴۶۰۱
موبایل: ۰۹۹۰۹۶۰۰۸۵۲
ایمیل: info@mobicar.co

source

source

توسط digitalwebmaster