سامسونگ ماه گذشته اعلام کرد که برای اولین بار در دنیا تولید تراشه‌های ۳ نانومتری را بر پایه معماری جدید GAA شروع کرده است و حالا این شرکت با انتشار بیانیه‌ای گفته است که‌ از امروز شروع به عرضه این تراشه‌ها کرده است. این تراشه‌ها در کارخانه Hwaseong Campus در کره جنوبی در حال ساخت هستند.
سامسونگ در بیانیه خود گفته است «ما به مسیر خود برای ارائه فناوری‌های جدید ادامه می‌دهیم و هدف ما همیشه این بوده است که در دنیا بهترین باشیم.» این شرکت قصد دارد با افزایش تولید تراشه‌های ۳ نانومتری GAA رقابت‌پذیری خود را در بازار نیمه‌رسانا ارتقا ببخشد.
به گفته سامسونگ حدود ۱۰۰ نفر در مراسم شروع تولید انبوه این تراشه‌ها حضور داشتند که از آن جمله می‌توان به Kye Kyung-hyeon مدیرعامل سامسونگ، وزیر صنعت و تجارت کره جنوبی و‌ سایر مدیران و کارکنان این شرکت اشاره کرد. در این مراسم از برنامه‌های آینده سامسونگ برای افزایش ظرفیت تولید این تراشه‌ها صحبت شد. 
در حال حاضر، رقیب اصلی سامسونگ شرکت تایوانی TSMC است و‌ گفته می‌شود که این شرکت هم‌ تولید تراشه‌های ۳ نانومتری را از سه ماهه چهارم ۲۰۲۲ شروع خواهد کرد. 
همانطور کع گفته شد سامسونگ از معماری جدید GAA در ساخت تراشه‌های ۳ نانومتری استفاده کرده است که جایگزین فناوری قبلی FinFET می‌شود. فناوری جدید در مقایسه با تکنولوژی قبلی کارآیی بسیار بالایی دارد و بسیار کم مصرف است.
سامسونگ از فناوری جدید دیگری به نام نانوشیت نیز در ساخت تراشه‌های ۳ نانومتری استفاده کرده است که جایگزین فناوری قدیمی نانوسیم شده و به بهبود عملکرد پردازنده کمک شایانی خواهد کرد. نانوشیت‌ها این مزیت را دارند که می‌توان با تغییر سایز آن‌ها پارامترهای عملکرد و مصرف انرژی تراشه را تنظیم کرد. 
ظاهرا شرکت‌های کوالکام و ای ام دی جزو اولین مشتریان فناوری ۳ نانومتری سامسونگ برای ساخت تراشه خواهند بود و احتمالا شرکت انویدیا نیز به این جمع ملحق خواهد شد. البته سامسونگ اخیرا با مشکلاتی در فناوری ۴ نانومتری خود مواجه شده بود و حالا باید منتظر بمانیم و ببینیم فناوری ۳ نانومتری این شرکت چه عملکردی خواهد داشت.
کنبع: Gizmochina
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
تمام حقوق این سایت متعلق به تکفارس می باشد.
Copyright© 2022 TechFars All Rights Reserved

source

توسط digitalwebmaster