افشاگری خوش‌سابقه می‌گوید انویدیا مشغول کار روی یک «هیولای» گرافیکی است که ۱۸٬۱۷۶ هسته‌ی CUDA و توان ۸۰۰ وات دارد و از ۴۸ گیگابایت حافظه استفاده می‌کند.
حساب کاربری Kopite7kimi در توییتر باری دیگر به شایعات مربوط به کارت‌های گرافیک سری Nvidia RTX 4000 دامن زده است. این افشاگر ادعا می‌کند کارت گرافیک پرقدرت مبتنی‌بر تراشه‌ی AD102 قرار است دارای برد مدار چاپی جدید PG137 باشد، این در حالی است که گفته می‌شود RTX 4090 از برد مدار چاپی PG139 استفاده می‌‌کند.
برخی از شایعات در ماه‌های اخیر گفته‌اند انویدیا روی طراحی متشکل‌ از سه فن برای گرافیک‌های RTX 4000 کار می‌کند. احتمالاً گرافیک پرچم‌دار جدید انویدیا که از تراشه‌ی AD102 استفاده می‌کند اولین گرافیک مجهز به این طراحی جدید خواهد بود.
همچنین گفته می‌شود کارت گرافیک موردبحث توان ۸۰۰ وات دارد، این در حالی است که RTX 4090 به توان ۴۵۰ وات دست پیدا می‌کند. دستیابی به توان ۸۰۰ وات احتمالاً انویدیا را به عرضه‌ی اولین مدل مرجع از گرافیک‌های سری GeForce با دو کانکتور ۱۶ پین مجبور می‌کند.
ویدیوکاردز می‌نویسد که کارت گرافیک پرچم‌دار سری Ada با ۱۴۲ پردازنده‌ی جریانی که معادل ۱۸٬۱۷۶ هسته‌ی CUDA است تولید می‌شود. در واقع تعداد هسته‌های CUDA در این گرافیک پرچم‌دار ۱۱ درصد بیشتر از RTX 4090 است.

همچنین گفته می‌شود گرافیک پرچم‌دار انویدیا ۴۸ گیگابایت حافظه‌ی GDDR6X دارد. این حافظه نه‌تنها پرظرفیت‌تر از حافظه‌ی ۲۴ گیگابایتی RTX 4090 است بلکه به‌لطف دستیابی به فرکانس ۲۴ گیگابیت‌برثانیه سرعت بالاتری نسبت‌ به آن دارد. این فرکانس باعث می‌شود پهنای باند حافظه‌ی گرافیکی به ۱٫۱ ترابایت‌برثانیه برسد.
Kopite7kimi از این گرافیک پرچم‌دار به‌عنوان «هیولا» یاد می‌کند و فعلاً نام اصلی آن را اعلام نکرده است. هنوز به‌طور قطعی نمی‌دانیم کارت گرافیک یادشده RTX 4090 Ti است یا مدل جدید Titan. هیچ تضمینی وجود ندارد که انویدیا در حال تولید این محصول باشد، اما Kopite7kimi سابقه‌ی درخشانی در افشای اطلاعات دارد.
در کنار این‌ها گفته می‌شود که کارت‌های سری RTX 4000 به‌زودی رونمایی خواهند شد. احتمالاً در ماه آینده‌ی میلادی شاهد رونمایی این محصولات و در پاییز شاهد عرضه‌ی آن‌ها خواهیم بود. برخی از شایعه‌ها می‌گویند انویدیا قصد دارد RTX 4000 را در ابتدا به‌صورت محدود عرضه کند. شاید امسال فقط شاهد عرضه‌ی RTX 4090 باشیم.
کارت‌های گرافیک سری RTX 4000 در بازار با AMD Radeon RX 7000 رقابت خواهند کرد.

مشخصات فنی منتسب به کارت‌های گرافیک سری RTX 4000 انویدیا

RTX 4070

RTX 4080

RTX 4090

RTX 4090 Ti

Ada Titan

تراشه

AD104-400

AD103

AD102-300

احتمالاً AD102-350

احتمالاً AD102-400

موتور Raster

۵ کلاستر پردازشی گرافیکی

۷ کلاستر پردازشی گرافیکی

احتمالاً ۱۱ کلاستر پردازشی گرافیکی

۱۲ کلاستر پردازشی گرافیکی

۱۲ کلاستر پردازشی گرافیکی

واحد محاسباتی

۵۸ تا ۶۰ پردازنده‌ی جریانی

۸۰ تا ۸۴ پردازنده‌ی جریانی

۱۲۸ پردازنده‌ی جریانی

۱۳۸ تا ۱۴۲ پردازنده‌ی جریانی

۱۴۲ پردازنده‌ی جریانی

واحد ROP

احتمالاً ۱۶۰

احتمالاً ۲۲۴

احتمالاً ۳۵۲

۳۸۴

۳۸۴

کش L2

۴۸ مگابایت

۶۴ مگابایت

۹۶ مگابایت

۹۶ مگابایت

۹۶ مگابایت

رابط حافظه

۱۹۲ بیت GDDR6

۲۵۶ بیت GDDR6X

۳۸۴ بیت GDDR6X

۳۸۴ بیت GDDR6X

۳۸۴ بیت GDDR6X

حافظه

۱۲ گیگابایت GDDR6 با فرکانس ۱۸ گیگابیت‌برثانیه

۱۶ گیگابایت GDDR6X با فرکانس نامشخص

۲۴ گیگابایت GDDR6X با فرکانس ۲۱ گیگابیت‌برثانیه

۲۴ گیگابایت GDDR6X با فرکانس نامشخص

۴۸ گیگابایت با فرکانس ۲۴ گیگابیت‌برثانیه

توان

تقریباً ۳۰۰ وات

۴۲۰ وات

حدوداً ۴۵۰ تا ۵۵۰ وات

حدوداً ۵۰۰ تا ۷۰۰ وات

حدوداً ۶۰۰ تا ۹۰۰ وات

تغییر نسبت‌به نسل قبل

تقریباً ۱٫۶ تا ۲٫۰ برابر قدرت بیشتر

تقریباً ۱٫۶ تا ۲٫۰ برابر قدرت بیشتر

تقریباً ۱٫۹ تا ۲٫۵ برابر قدرت بیشتر

نامشخص

تاریخ عرضه

نوامبر ۲۰۲۲ (آبان و آذر ۱۴۰۱)

اکتبر ۲۰۲۲ (مهر و آبان ۱۴۰۱)

سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریور و مهر ۱۴۰۱)

بعد از کارت‌های AMD Navi 31

سال ۲۰۲۳

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.
در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

داغ‌ترین مقالات هفته
داغ‌ترین‌های امروز

کاربران بیشتر به دنبال چه هستند؟

سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

source

توسط digitalwebmaster