دیجیاتو
از اینکه مارا در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی میکنید
از شما سپاسگزاریم.
پژوهشگران دانشگاهی در استرالیا توانسته‌اند با یک داروی سرطان، سلول‌های لوزالمعده بیماران دیابتی را به تولید مجدد انسولین وادار کنند.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
دانشمندان استرالیایی با استفاده از یک داروی سرطان که همین حالا مجوز FDA دارد، در آزمایشگاه نشان داده‌اند که می‌توان سلول‌های لوزالمعده بیماران دیابتی را به تولید مجدد هورمون انسولین تحریک کرد. این دستاورد اگر در فازهای بعدی موفق باشد، می‌تواند درمان مهمی برای این بیماری محسوب شود.
پژوهشگران دانشگاه موناش استرالیا در مطالعه‌ای تازه به روش جدیدی برای تولید مجدد انسولین در لوزالمعده دست یافته‌اند. آن‌ها در تست‌های آزمایشگاهی روی سلول‌های بنیادی لوزالمعده از افراد مبتلا به دیابت نوع 1 موفق شده‌اند با استفاده از داروی GSK126 تولید دوباره انسولین را ممکن کنند.
نکته جالب این‌جاست که این سلول‌های پروژنیتور در حالت عادی انسولین تولید نمی‌کنند، اما داروی GSK126 به آن‌ها اجازه می‌دهد نقش سلول‌های بتایی را بازی کنند که از کار افتاده‌اند. پس این روش به لحاظ تئوری می‌تواند طی یک درمان چند روزه و بدون نیاز به جراحی، لزوم تزریق منظم انسولین را برطرف کند.
این درمان بسیار سریع‌تر از سایر روش‌های درمانی موجود است و مهم‌ترین مزیت آن استفاده از دارویی است که همین حالا مجوز دارد. البته ایمنی استفاده از این دارو برای بیماران دیابتی هنوز در حال ارزیابی در کارآزمایی‌های بالینی است، اما می‌توان انتظار داشت که این درمان در آینده با موانع کمتری برای استفاده احتمالی روی بیماران مواجه باشد.
دانشمندان تاکید کرده‌اند که دستاوردهای آن‌ها فعلا روی سلول‌ها و در آزمایشگاه حاصل شده و هنوز حتی روی حیوانات آزمایش نشده است. بنابراین احتمالا همچنان زمان زیادی طول خواهد کشید تا چنین درمانی برای بیماران دیابتی در دسترس قرار بگیرد.
دکتر «کیت الحسنی» از محققان این مطالعه که مقاله‌اش در مجله Signal Transduction and Targeted Therapy منتشر شده، می‌گوید: «قبل از این که به خود بیماران برسید، باید مسائل زیادی را برطرف کنید. کارهای بیشتری باید انجام شود تا خصوصیات این سلول‌ها معین گردد و پروتکل‌هایی برای ایزوله‌سازی و توسعه آن‌ها تدوین شود. فکر می‌کنم هنوز فاصله زیادی با یک درمان عملی داریم. اما یک گام مهم در راه ابداع یک روش درمانی پایدار برداشته شده که می‌تواند برای همه انواع دیابت کاربردی باشد.»
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster