دانشمندان تشک هوشمندی طراحی‌ کرده‌اند که با کمک المان‌های خنک کننده و گرمایشی در نقاط مختلف آن، احساس خواب‌آلودگی در فرد ایجاد کرده و با کنترل دمای بدن به افزایش کیفیت خواب کمک می‌کند. مراحل اولیه آزمایشات با 58 درصد سرعت بخشیدن در به خواب رفتن افراد، این تشک با نتایج امیدوار کننده‌ای همراه کرده است.
این تشک که توسط محققان دانشگاه «تگزاس» در «آستن» طراحی شده است، از طریق عناصر خنک کننده و گرمایشی که به دقت در نقاط خاصی قرار گرفته‌اند، احساس خواب‌آلودگی را برای فرد ایجاد می‌کند. کارکرد تشک بر این اساس است که کاهش دمای داخلی بدن در شب می‌تواند به بدن سیگنال دهد که زمان خواب فرا رسیده است – این کار باید با دقت بالایی انجام شود.
دو ناحیه مختلف در تشک به عنوان نواحی مرکزی انتخاب شده‌اند. همچنین یک بالشت نیز در این سیستم وجود دارد که در مجموع به گرم کردن دست‌ها، پاها و گردن کمک می‌کنند. این نواحی همانند یک ترموستات مهم برای بدن انسان هستند. گرم شدن این نواحی به افزایش جریان خون و بهبود دفع گرمای بدن کمک می‌کنند و بدین ترتیب، دمای بدن به صورت موثرتری تنظیم می‌شود.
دو تشک از این مدل در یک آزمایش کوچک با 11 نفر مورد بررسی قرار گرفت: یکی که از آب به عنوان ماده مورد استفاده برای کنترل دمای بدن استفاده می‌کند و دیگری از هوا.
شرکت‌کنندگان زودتر از حالت معمول برای خوابیدن به رختخواب رفتند. در این مدت محققان بعضی شب‌ها از عملکرد خنک کنندگی و بعضی شب‌ها از عملکرد گرم کنندگی تشک استفاده کردند تا تفاوت این حالات را پیدا کنند. بعضی شب‌ها نیز تشک اصلا روشن نبود!
دانشمندان دریافتند عملکرد خنک کننده – گرم کننده باعث می‌شود افراد 58% سریع‌تر از شب‌هایی که تشک خاموش بود، به خواب بروند و کیفیت خواب بهتری داشته باشند.
افزایش جریان خون باعث می‌شود فشار خون در طول شب کمی کاهش یابد و بدین ترتیب سیستم قلبی-عروقی از استرس حفظ جریان خون در طول فعالیت‌های شبانه تا حد زیادی خلاص می‌گردد – این امر در طولانی مدت برای سلامتی بدن انسان بسیار مهم است.
«کنت دیلر» نویسنده اول این مطالعه می‌گوید: «نکته قابل توجه این است که گرم شدن بدن به صورت ملایم در امتداد ستون فقرات منجر به ارسال سیگنالی به مغز در راستای افزایش جریان خون در دست‌ها و پاها برای کاهش دمای مرکزی و در نتیجه تسریع فرآیند شروع خواب می‌شود.»
این تیم قصد دارد آزمایشات خود را گسترش دهد تا درنهایت بتواند تولید این تشک را به مرحله کلان برساند.
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است.

نمایش


رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


بازگشت به فرم ورود

source

توسط digitalwebmaster