با وجود تحریم های اقتصادی ایالات متحده علیه روسیه به دلیل جنگ در اوکراین این دو کشور همچنان در فضا همکاری‌های خود را ادامه خواهند داد. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، ناسا و روسکاسموس اخیراً توافقنامه جدیدی را برای همکاری در فضا امضا کردند که در آن آژانس فضایی آمریکا برای ارسال […]
با وجود تحریم های اقتصادی ایالات متحده علیه روسیه به دلیل جنگ در اوکراین این دو کشور همچنان در فضا همکاری‌های خود را ادامه خواهند داد.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، ناسا و روسکاسموس اخیراً توافقنامه جدیدی را برای همکاری در فضا امضا کردند که در آن آژانس فضایی آمریکا برای ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی امکان استفاده از موشک های روسی سایوز را خواهد داشت. همچنین شرکت اسپیس ایکس نیز از طریق فضاپیمای کرو دراگون می تواند فضانوردان روسی را به ایستگاه بین المللی منتقل کند.
تبلیغات :
Neuralink Marketcap
 ناسا برای چندین سال مداوم از موشک های سایوز روسیه برای انتقال فضانوردان استفاده کرده بود. اما پس از دریافت گواهینامه های لازم توسط اسپیس ایکس دیگر نیازی به استفاده از این موشک ها نداشت. اما در این توافق جدید آنها می توانند با همکاری یکدیگر فضانوردان را به فضا ارسال کنند. اولین پرواز مشترک این دو آژانس فضایی نیز قرار است در ماه سپتامبر انجام گیرد.
اولین فضانورد روسی به نام آنا کیکینا همراه کرو دراگون اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی خواهد رفت. از طرفی دو فضانورد از ناسا به همراه یک فضانورد از ژاپن نیز این فضانورد روسی را همراهی خواهند کرد. همچنین یک فضانورد آژانس فضایی ناسا نیز با پرواز سایوز به فضا ارسال میشود. روسکاسموس طی توافق جدید برای ارسال فضانوردان آمریکا برخلاف گذشته مبلغی دریافت نخواهد کرد. این در حالی است که پیش از این ناسا برای هر صندلی حدود ۵۶ میلیون دلار به روسیه پرداخت می کرد.
برای دیدن دیگر خبرها به صفحه اخبار نجوم و هوافضا مراجعه کنید.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster