طبق گفته مقامات ترکیه میزان ذخایر کشف شده از عناصر کمیاب در این کشور پس از چین امکان پاسخگویی نیاز جهانی تا هزار سال را خواهد داشت. از طرفی برخی کارشناسان چنین اعتقادی نداشته و به صداقت مقامات ترکیه ایمان ندارند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، فاتیح دونمز، وزیر انرژی و ذخایر […]
طبق گفته مقامات ترکیه میزان ذخایر کشف شده از عناصر کمیاب در این کشور پس از چین امکان پاسخگویی نیاز جهانی تا هزار سال را خواهد داشت. از طرفی برخی کارشناسان چنین اعتقادی نداشته و به صداقت مقامات ترکیه ایمان ندارند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، فاتیح دونمز، وزیر انرژی و ذخایر طبیعی کشور ترکیه پس از کشف این عناصر کمیاب اعلام کرد در این منطقه ۶۹۴ میلیون تن از عناصر کمیاب زمین وجود دارد. به گفته وی این ذخایر میتواند با ذخایر کشور چین برابری کند. پس از آن نیز مقالات متعددی در این مورد منتشر شد. در حال حاضر برای ساخت محصولات پیچیده و حساس با فناوری بالا به ۱۷ عنصر کمیاب زمینی نیاز است. این محصولات شامل دوربین ها، تلسکوپ ها، دستگاه های اشعه ایکس و سیستم هدایت موشک ها خواهد بود. به طوری که آکادمی فدرال سیاستهای امنیتی آلمان این عناصر کمیاب را به گونه ای دارای اهمیت استراتژیک برای اقتصاد و امنیت نظامی جهان غرب برشمرده است.
تبلیغات :
Neuralink Marketcap
 با وجود ذخایر کافی از این منابع تنها چین سرمایه‌گذاری های هنگفتی در استخراج و فرآوری این مواد کرده است. به طوری که حدود ۷۸ درصد از مواد کمیاب وارد شده به ایالات متحده از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ از مبدا چین بوده است. این محصولات شامل ترکیبی از فلزات کمیاب برای ساخت محصولات متنوع محصولات پیشرفته در صنایع تولید کننده بوده است. به همین دلیل کشف ذخایر بزرگ عناصر کمیاب در ترکیه توجهات بسیاری را به خود جلب کرده است.
 از طرفی مقاماتی مانند کترین گودایناف زمین شناس ارشد سازمان زمین شناسی در بریتانیا معتقد است نمی توان به سخنان مقامات دولت ترکیه در این مورد اعتماد کرد. به گفته وی بدون ارزیابی رسمی در مورد میزان عناصر کمیاب مرغوب و قابل استخراج در ترکیه نمی‌توان در این مورد نظر داد. زیرا مهمترین معیار ارزش ذخایر معدنی قابلیت استخراج آن است.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster