ابرماه جولای که با نام باک مون هم شناخته می‌شود، چهارشنبه هفته پیش آسمان زمین را نورانی و درخشان‌تر از همیشه کرد.
هفته قبل ابرماه آسمان را روشن کرد و در روز چهارشنبه به اوج خود رسید که ۳۰٪ بزرگ‌تر و درخشان‌تر از حد معمول بود.
ماه کامل جولای یا «ماه باک»، نام خود را از بومیان اولیه آمریکا گرفته است، زیرا گوزن‌های نر در این زمان از سال شاخ‌های خود را می‌ریزند تا دوباره رشد کند. آخرین ابرماه در ۱۴ ژوئن بود که «ماه توت‌فرنگی» نامیده شد زیرا نزدیک به زمان برداشت توت‌فرنگی بود.


اندرو مک‌کارتی از دو تلسکوپ و دو دوربین برای عکاسی از ابرماه باک استفاده کرد که روز چهارشنبه از میان ابرها بر فراز فلورانس، آریزونا می‌درخشید.
مک‌کارتی، عکاس نجومی با استعداد اخیراً با استفاده از تلسکوپ ۵۰۰ دلاری «ستون‌های آفرینش» تلسکوپ هابل را درمقابل تلسکوپ فضایی ۱۶ میلیارد دلاری هابل، با نتایج واقعاً شگفت‌انگیز بازسازی کرد.
«باک مون» ؛ درخشان‌ترین و بزرگ‌ترین ابرماه سال ۲۰۲۲
عکاس دیوید جنکینز در کانبرای استرالیا ماه باک را ثبت کرد. او می‌گوید هوا ابری بود، اما درست زمانی که ماه ۹۹٫۸٪ درصد کامل بود، آسمان صاف شد.
«باک مون» ؛ درخشان‌ترین و بزرگ‌ترین ابرماه سال ۲۰۲۲


دن مارتلند این نمای آتشین از بانوی آزادی در نیویورک را با Sony Alpha 1 خود ثبت کرده است.
«باک مون» ؛ درخشان‌ترین و بزرگ‌ترین ابرماه سال ۲۰۲۲

ابرماه یا سوپرمون چیست؟

زمانی‌که ماه در مسیری بیضوی و نه دایره‌وار به دور زمین می‌چرخد، ابرماه‌ رخ می‌دهد. نقطه‌ای در مدار ۲۹٫۵ روزه ماه وجود دارد که نزدیک‌ترین نقطه به زمین است و به‌عنوان حضیض شناخته می‌شود، ماه در زمان ماه کامل در زمان‌های خاصی از سال از این نقطه عبور می‌کند.
یک ماه کامل در حضیض (نزدیک‌ترین نقطه به زمین) به دلیل نزدیک‌تر بودن به ما ۱۴٪ بزرگ‌تر به نظر می‌رسد و ۳۰٪ درخشان‌تر از ماه کامل در اوج مداری (نقطه‌ای با دورترین فاصله از زمین) است. یک ابرماه تنها حدود ۷٪ بزرگ‌تر و ۱۵٪ روشن‌تر از یک ماه کامل ​​است.
«باک مون» ؛ درخشان‌ترین و بزرگ‌ترین ابرماه سال ۲۰۲۲
برخی از بخش‌های جامعه علمی ازجمله ناسا، از تعریف ابرماه که توسط ستاره‌شناس ریچارد نول ارائه شده است، استفاده می‌کنند. او در سال ۱۹۷۹ ابرماه را به‌عنوان ماه کاملی طبقه‌بندی کرد که در ۹۰٪ حضیض خود (نزدیک‌ترین نقطه به زمین در مدارش) قرار دارد.
میانگین فاصله ماه از زمین ۳۸۴,۴۰۰ کیلومتر است که در حضیض به ۳۵۶,۰۰۰ کیلومتر می‌رسد.
«باک مون» ؛ درخشان‌ترین و بزرگ‌ترین ابرماه سال ۲۰۲۲


هری صحنه‌ای آرام از طلوع ابرماه در پنس، ساسکاچوان، کانادا را به تصویر کشید.
«باک مون» ؛ درخشان‌ترین و بزرگ‌ترین ابرماه سال ۲۰۲۲


یومه زاپاتا، عکاس نجومی آماتور، توانست تصویر ابرماه باک را با وضوح کامل در نزدیکی بارسلونا، اسپانیا شکار کند.

«باک مون» ؛ درخشان‌ترین و بزرگ‌ترین ابرماه سال ۲۰۲۲
ماه کامل بعدی در ۱۱ آگوست خواهد بود که احتمالاً همچنان به‌عنوان ابرماه طبقه‌بندی می‌شود. ماه کامل آگوست به‌عنوان «ماه ماهی خاویار» شناخته می‌شود زیرا ماهیان خاویاری غول‌پیکر و ماقبل تاریخ دریاچه‌های بزرگ و دریاچه چمپلین به‌راحتی در این زمان از تابستان صید می‌شدند.
***

امیدواریم از تماشای ابرماه در این بخش از شاتر لذت برده باشید. آیا توانستید ابرماه هفته پیش را ببینید؟ نظر شما در مورد این تصاویر چیست؟

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.
در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

داغ‌ترین مقالات هفته
داغ‌ترین‌های امروز

کاربران بیشتر به دنبال چه هستند؟

سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

source

توسط digitalwebmaster