محققان چینی اعلام کردند با کمک شتاب‌دهنده‌های اپتوالکترونیک میتوان پردازنده های قدرتمندتر و سریعتری را همراه با مصرف انرژی کمتر تولید کرد. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، در حال حاضر شرکت های بزرگ مانند اینتل، سامسونگ و TSMC برای ساخت پردازنده های سریع تر با یکدیگر رقابت می کنند. البته قانون مور […]
محققان چینی اعلام کردند با کمک شتاب‌دهنده‌های اپتوالکترونیک میتوان پردازنده های قدرتمندتر و سریعتری را همراه با مصرف انرژی کمتر تولید کرد.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، در حال حاضر شرکت های بزرگ مانند اینتل، سامسونگ و TSMC برای ساخت پردازنده های سریع تر با یکدیگر رقابت می کنند. البته قانون مور همچنان محدودیت هایی را برای ساخت این تراشه ها به وجود می آورد. در این بین محققان چینی تحقیقات جدیدی را برای ساخت این گونه پردازنده‌ها آغاز کردند. طبق تحقیقات محققان استفاده از شتاب دهنده های ریاضی ماتریسی با قابلیت یکپارچه سازی مدارهای الکترونیکی و فوتونیک می‌تواند به ساخت پردازنده های بهتر با مصرف انرژی کمتر کمک کند.
تبلیغات :
Neuralink Marketcap
 رهبران اصلی تحقیق در مورد این پردازنده‌های اپتوالکترونیک به نام های Pengfei Xu و Zhiping Zhou معتقدند استفاده از این تراشه ها ممکن است در همه انواع محاسبات مورد استفاده قرار نگیرد. اما در حل مسائل ماتریسی و کارهای سنگین مانند هوش مصنوعی، شبیه سازی و رندر گرافیکی می تواند کاربرد داشته باشد. زیرا از نظر مصرف انرژی و قدرت عملکرد نسبت به پردازنده های کنونی بسیار سرتر است. به گفته این محققان اپتوالکترونیک مبتنی بر سیلیکون می‌تواند برای انجام محاسبات ماتریسی همه منظوره حتی پس از قانون مور پلتفرم امیدوارکننده و جامعی را ارائه کند.
نمونه هایی از پیشرفت در توسعه فناوری های تبدیل تراشه‌های الکترونیک نوری به محصولات واقعی توسط محققان چینی انجام گرفت که شامل نمایش تراش فوتونی الکترونیکی یکپارچه ساخته شده از ۷۰ میلیون ترانزیستور و 850 بخش فوتونیکی با پهنای باند حافظه ۵۵ گیگابایت بر ثانیه خواهد بود که پیش از این در سال ۲۰۱۵ ساخته شد. در آن زمان مشخص شد هسته فوتونیک می تواند با استفاده از مزایای نور در محاسبات ماتریس خطی عملکرد بهتری را نشان دهد.
طبق یافته های اخیر محققان، در آینده برخی از کامپیوترها و سرورها از تراشه های الکترونیکی نوری در برنامه های کاربردی و برای تامین قدرت پردازشی استفاده خواهد شدد و در صورت پایان یافتن قانون مور میتوان از آن ها برای پردازنده های معمولی کامپیوترها نیز استفاده کرد. البته در ابتدا نیاز است تا این طرح ها پس از گذشت از مرحله آزمایشگاه امکان تولید تجاری نیز داشته باشند.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster