محققان برای اولین بار توانستند با کمک مهندسی معکوس یک رگ مینیاتوری به طول یک میلیمتر بسازند که به صورت واقعی می تپد. همچنین این رگ مینیاتوری قادر است همانند محفظه خروجی عضلانی قلب جنین مایع را پمپاژ کند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان دانشگاه تورنتو و دانشگاه مونترال کانادا یک […]
محققان برای اولین بار توانستند با کمک مهندسی معکوس یک رگ مینیاتوری به طول یک میلیمتر بسازند که به صورت واقعی می تپد. همچنین این رگ مینیاتوری قادر است همانند محفظه خروجی عضلانی قلب جنین مایع را پمپاژ کند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان دانشگاه تورنتو و دانشگاه مونترال کانادا یک رگ مینیاتوری با قطر داخلی نیم میلیمتر ابداع کردند که به سختی قادر خواهد بود مایع را با فشار حدود ۵ درصد از قلب یک فرد بالغ به بیرون براند. ساخت این مدل می‌تواند یک روش عالی برای اثبات مفاهیم مهم پزشکی باشد.
تبلیغات :
Neuralink Marketcap
 با کمک این مدل به مرور زمان امکان نمایش کارکرد قلب یک فرد بالغ فراهم خواهد شد. در این اندام از ترکیب مواد مصنوعی و بیولوژیکی استفاده شده و خود سلول ها نیز از بافتهای مربوط به بخش قلب موش های جوان ایجاد شد. سپس این سلول ها روی یک پایه شیاردار پلیمری رشد کردند.
 این شبکه مسطح دارای شیار با طراحی منحصر به فرد خود سلول ها را مجبور می کند تا از ساختار عضله قلب در بطن چپ قلب تقلید می کند. سرگا اوخواتیان مهندس زیست پزشکی دانشگاه تورنتو در مورد این ابداع می گوید: این مدل کمک می کند تا بتوان حجم جهش خون در پمپاژ را اندازه گیری کرد. همچنین می‌توان در نواحی مختلف فشار مایع را نیز اندازه گیری کرد. در حالی که در مدل های مصنوعی چنین امکانی وجود نداشته است. در حال حاضر برای مطالعه راههای جریان خون در قلب بیمار یا فرد سالم روش های محدودی وجود دارد. با وجود پیشرفت در زمینه درمان بیماری های قلبی عروقی همچنان این مشکل سالانه جان ۱۸ میلیون نفر در سراسر دنیا را می گیرد. اما شبیه سازی کوچکی از رگ می تواند علاوه بر درک بهتر کارکرد آن در توسعه داروها و درمان های جدید نیز بسیار موثر باشد.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster