گروهی از محققان فنلاندی اولین باتری شنی جهان را در مقیاس تجاری راه‌اندازی کردند. این باتری می‌تواند انرژی حاصل از منابع تجدیدپذیر را برای ماه‌ها ذخیره کند و به منبع مهمی برای تامین توان خانه‌ها و دفاتر کاری تبدیل شود. فنلاندی‌ها با این فناوری می‌خواهند با هزینه بسیار کمتر به ذخیره‌سازی انرژی پاک بپردازند.
باتری شنی درست مثل همه سیستم‌های مرسوم ذخیره‌سازی توان، هنگامی که انرژی حاصل از منابع تجدیدپذیر از حد نیاز فراتر می‌رود، این انرژی را حفظ می‌کند. ولی به جای تلاش برای انتقال الکترون‌ها از یک الکترود به الکترود بعدی یا پمپاژ انرژی برای انتقال آب از یک مخزن به مخزن دوم، در باتری‌های شنی از گرمایش مقاومتی برای افزایش دمای هوا استفاده می‌شود. این حرارت سپس از طریق یک مبدل گرما به شن‌ها انتقال می‌یابد.
وقتی دمای شن‌ها به صدها درجه سلسیوس رسید، این مخزن قابلیت ذخیره‌سازی انرژی را پیدا می‌کند. از آن مهم‌تر، این انرژی برای ماه‌ها ذخیره می‌شود و می‌تواند راهکار مناسبی برای حفظ انرژی در بلندمدت باشد. محققان فنلاندی برای اولین بار یک باتری شنی را با کمک نیروگاه کوچک شهر «کانکانپه» در غرب این کشور در مقیاس تجاری ساخته‌اند.
این باتری در قالب یک سیلوی بزرگ حاوی حدود 100 تن شن معمولی است که در واقع جایگزین ارزان‌تری برای لیتیوم، کبالت و نیکل مورد استفاده در باتری‌های معمولی محسوب می‌شود. این باتری در حال حاضر برای سیستم گرمایش مرکزی این منطقه استفاده می‌شود. زمانی که هزینه انرژی بالاتر برود، هوای گرم داخل باتری می‌تواند برای افزایش حرارت آب و پمپاژ آن به خانه‌ها استفاده شود.
البته هنوز چالش‌هایی در استفاده از این باتری وجود دارد، چون تبدیل دوباره گرما به برق چندان مقرون به صرفه نیست. اما این فناوری حتی به عنوان یک روش ساده برای ذخیره‌سازی گرما می‌تواند برای بسیاری از صنایع کارآمد باشد.
کشورهای زیادی سعی دارند با فناوری‌های جدید به ذخیره‌سازی انرژی‌های تجدیدپذیر بپردازند. دیروز در خبری اعلام شد که باتری آبی سوئیس بالاخره پس از 14 سال تکمیل شده و حالا می‌تواند برق 900 هزار خانه را تامین کند.
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است.

نمایش


رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


بازگشت به فرم ورود

source

توسط digitalwebmaster