محققان چینی معتقدند با استفاده از بینی های رباتیک توسعه داده شده می توان با بوییدن تنفس فرد بیماری های وی را تشخیص داد. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، بینی های رباتیک می توانند بیماری های تشخیص داده نشده در افراد را شناسایی کنند. این کار تنها با بوییدن تنفس بیمار انجام […]
محققان چینی معتقدند با استفاده از بینی های رباتیک توسعه داده شده می توان با بوییدن تنفس فرد بیماری های وی را تشخیص داد.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، بینی های رباتیک می توانند بیماری های تشخیص داده نشده در افراد را شناسایی کنند. این کار تنها با بوییدن تنفس بیمار انجام می گیرد. یک گروه از محققان بین‌المللی در دانشگاه چین تکنیک های جدیدی را به کار گرفتند که در آن از ترکیبات شیمیایی موجود در تنفس، عرق و اشک به عنوان اثر انگشت و برای شناسایی هزاران بیماری استفاده خواهد شد. به گفته دانشمندان این روش به نام ولاتومیک توسط بینی رباتیک می‌تواند به محصول تجاری در دسترس برای پزشکان تبدیل شود.
تبلیغات :
Neuralink Marketcap
در حالت کلی هر موجودی به طور خودکار ترکیبات آلی فرار از خود آزاد می کند. علت این کار نیز می تواند برای ارتباط، تولید مثل و دفاع باشد. از طرفی تغییرات بیولوژیکی در بدن نیز مانند بیمار شدن باعث آزاد شدن ترکیبات آلی فرار خواهد شد. انتشار این ترکیبات با توجه به هر فرایند بیولوژیکی منحصر به فرد خواهد بود و برای هر بیماری خاصی نیز متفاوت است.
رشته ولاتومیک پیش از این نیز وجود داشته است و محققان بوییدن تنفس برای شناسایی بیماری را به زمان های قبل نسبت میدهند. متاسفانه در در دهه های گذشته فناوری های لازم برای استفاده از ترکیبات آلی فرار ثبت شده وجود نداشته است. اما اکنون با استفاده از یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی می توان این اطلاعات را مورد استفاده قرار داد. همچنین حسگرهای نانومواد مانند  eNoseامکان تشخیص اثر انگشت در ترکیبات آلی فرار را دارد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster