بعد از هلی کوپتر نبوغ ناسا، اکنون مهندسان دانشگاه آریزونا قصد دارند یک هواپیمای بادبانی با هدف پرواز روی سطح سیاره سرخ بسازند. این هواپیما می تواند با پرواز روی سطح مریخ اطلاعاتی را در مورد فضای جو آن به دست آورد. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، مهندسان دانشگاه آریزونا سعی دارند […]
بعد از هلی کوپتر نبوغ ناسا، اکنون مهندسان دانشگاه آریزونا قصد دارند یک هواپیمای بادبانی با هدف پرواز روی سطح سیاره سرخ بسازند. این هواپیما می تواند با پرواز روی سطح مریخ اطلاعاتی را در مورد فضای جو آن به دست آورد.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، مهندسان دانشگاه آریزونا سعی دارند هواپیمای بادبانی مجهز به حسگر های متعدد و دوربین بسازند که می‌تواند با کمک انرژی باد به مدت چند ساعت یا حتی چند روز روی سطح سیاره سرخ پرواز کند. این هواپیما با وزن حدود ۵ کیلوگرم و طول بال ۳.۴ متر ساخته می شود.
تبلیغات :
Neuralink Marketcap
 هلیکوپتر نبوغ در سال ۲۰۲۱ توسط ناسا توانست روی سیاره مریخ اکتشافات جدیدی را آغاز کند. اکنون محققان دانشگاه آریزونا قصد دارند با کمک هواپیمای بادبانی بدون موتور خود پرواز دیگری بر فراز سطح سیاره سرخ طراحی کنند. جزئیات مربوط به طرح اولیه این هواپیمای بادبانی مریخی اخیراً توسط محققان در مجله Aerospace چاپ شده است.
 به گفته آنها استفاده از این گلایدر می‌تواند شکاف علمی مشاهداتی بین مریخ نوردها و فضاپیماهای در حال گردش پر کند. همچنین به دلیل ابعاد کوچک به راحتی درون ماهواره قرار می گیرد و می تواند پس از پرتاب به فضا همانند یک اوریگامی باز شده و به اندازه نهایی برسد. الکساندر کلینگ دانشمند تحقیقاتی ناسا می گوید یکی از مهمترین مطالعات مریخ می‌تواند بررسی سطح آن از فاصله چند کیلومتری باشد. در این ناحیه تبادلات سطح و جو  رخ خواهد داد.
 همچنین گرد و غبار نیز در این قسمت تجمع پیدا کرده و به جو فرستاده می شود. بادهای عظیم این سیاره نیز از ترکیب گازهای کمیاب با این گرد و غبار ایجاد می شود. در حالیکه ما از هیچ کدام از آنها اطلاعات زیادی نداریم. محققان قصد دارند این هواپیمای بادبانی را با کمک بالن به اتمسفر ارسال کنند.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster