بدن انسان واقعاً چیز حیرت انگیزی است اما برای ما انسان ها چیزی معمولی و پذیرفته شده به حساب می آید. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با واقعیاتی باورنکردنی و عجیب در مورد کارکرد بدن انسان آشنا کنیم که باعث می شوند آرزو کنید کاش بیشتر در مورد بیولوژی بدن انسان می دانستید.
20 واقعیت باورنکردنی در مورد بدن انسان که باید بدانید
در حالی که بینی ما هرگز به اندازه بینی گربه سنان و سگ سانان قوی نیست اما همچنان می تواند حدود ۵۰,۰۰۰ بوی متفاوت را تشخیص دهد. به همین دلیل است که بو نقش مهمی در زندگی روزمره ما دارد، قوتی پای غذا، حافظه، احساس آشنایی و دیگر چیزها به میان می آید.

در تحقیقی که روی ۱۱۷ عضو منسا (کسانی که آی کیو بیش از ۱۴۰ دارند) انجام شد، مشخص شد که اکثر آن ها موهای بدن ضخیمی دارند و کسانی که روی سینه و پشتشان مو داشتند باهوش تر بودند.
یک تحقیق حیرت انگیز توسط دانشمندان سوئدی نشان داد که انسان ها می توانند چروکه هایی در اندازه های نانومتر را روی سطوح صاف تشخیص دهند، چروک هایی در اندازه ۱۳ نانومتر که توسط نوک انگشتان قابل تشخیص بودند. برای اینکه درک بهتری از این عدد داشته باشید، باید بدانید که اگر انگشتمان به اندازه کره زمین بود می توانستیم فرق بین خودروها و خانه ها را حس کنیم.
چشم انسان نور را در قالب فوتون هایی می بیند که از طریق شبکیه جذب می کند و دانشمندان با استفاده از این واقعیت، در سال ۱۹۴۱ توانستند مطالعه ای انجام داده و کشف کنند که اگر روی یک کوه بایستیم و زمین صاف بود، در تاریکی می توانستیم نور یک شمع روشن را در ۳۰ مایل دورتر ببینیم.

آیا شده که دوست داشته باشید در تاریکی بدرخشید؟ خب این اتفاق ممکن است هر چند نوری که از بدن ما ساتع می شود ۱۰۰۰ برابر ضعیف تر از چیزی است که چشم ما می تواند ببیند.
20 واقعیت باورنکردنی در مورد بدن انسان که باید بدانید
در مطالعه ای که توسط هینا چاوندری از دانشکده پزشکی مونت سینای در نیویورک سیتی انجام شد، مشخص گردید که در قلب موش بارداری که دچار سکته قلبی شده، سلول های بنیادین جنین پیدا شده است. تحقیقات قبلی نشان داده بود که سلول های بنیادین جنین در زنان باردار نیز در دیگر ارگان های صدمه دیده مانند مغز، کبد، کلیه و ریه ها دیده شده اند.

اگر در دوران کودکی می خواستید ابرقهرمان باشید شاید در رویا و فانتزی زنگی نمی کرده اید. استخوان های انسان قوی تر از بتن و فولاد هستند اگر وزن آن ها را به شکل مقایسه ای در نظر بگیریم. تنها یک اینچ مکعب از استخوان انسان می تواند ۸,۶۲۶ کیلوگرم وزن بیشتر از فولاد را تحمل کند که به اندازه وزن ۵ وانت سنگین است.
در حالی که هر یک از ما درک متفاوتی از رنگ ها داریم (تفاوتی در تشخیص رنگ ها که حتی در هر دو چشم یک نفر نیز متفاوت است) اما برآورد می شود که انسان ها می توانند بین تقریباَ ۱۰ میلیون رنگ تفاوت قائل شوند.

اگر تا حال از خود پرسیده اید که چرا موسیقی نقش مهمی در باشگاه رفتن دارد، مطالعه ای که اخیراً انجام شده نشان داده که رگ های خونی، فشار خون، ضربان قلب و تنفس ما همگی تا مقداری به موسیقی که گوش می دهیم واکنش نشان داده و خود را با آن تنظیم می کنند.

اگر چه باور عمومی بر این است که رشد و توسعه مغز در دوران کودکی متوقف می شود اما اسکن های مغزی نشان داده است که قشر پیش پیشانی مغز که مسئول تصمیم گیری، روابط اجتماعی و تعدادی دیگر از ویژگی های شخصیتی است، تا دهه چهارم و پنجم زندگی ما نیز در حال تغییر شکل است.

اگر چه بسیاری فکر می کنند که جانورانی مانند چیتاها و گوزن های یالدار در زمینه دو استقامت در مسافت های طولانی بهترین هستند، باید بدانید که این جانوران در زمینه سرعت بالا رکورددار هستند و نه استقامت و بدن آن ها برای دویدن در مسافت های طولانی ساخته نشده است. انسان ها تنها موجود روی کره زمین هستند که داوطلبانه برای مسافت های طولانی می دود و شاید این بهترین دلیل باشد که انسان بهترین دونده استقامت روی کره زمین است زیرا نیاکان ما برای بقا به توانایی طی کردن مسافت های طولانی وابسته بودند.

چند واقعیت کوچک دیگر

ورود
۱۴۰۱ © تمامی حقوق برای وبسایت Rooziato (روزیاتو) محفوظ است.

source

توسط digitalwebmaster