محققان پس از بررسی پرتاب های موشک در سال ۲۰۱۹ اعلام کردند گردشگری فضایی می تواند علاوه بر تاثیرات مخرب بر جو زمین باعث نابودی لایه اوزون شود. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان دانشگاه لندن کمبریج و ام‌آی‌تی اخیراً مقاله ای را در مورد تاثیر پرتاب موشک ها در فضا و […]
محققان پس از بررسی پرتاب های موشک در سال ۲۰۱۹ اعلام کردند گردشگری فضایی می تواند علاوه بر تاثیرات مخرب بر جو زمین باعث نابودی لایه اوزون شود.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان دانشگاه لندن کمبریج و ام‌آی‌تی اخیراً مقاله ای را در مورد تاثیر پرتاب موشک ها در فضا و همچنین ورود آنها به جو تنها در سال ۲۰۱۹ منتشر کردند. آنها در این مقاله مسابقه فضایی میلیاردر ها و برنامه های گردشگری فضایی را مورد بررسی قرار دادند. به گفته این محققان دوده سیاه یا ذرات کربن که از موشک ها تولید می شود حدود ۵۰۰ برابر بیشتر می تواند در حفظ گرما در جو نسبت به سایر منابع در زمین اثرات مخرب داشته و باعث تغییرات جوی شود.
تبلیغات :
Neuralink Marketcap
 در حال حاضر موشک ها در نابودی کل لایه اوزون تاثیر اندکی دارند. اما رشد گردشگری فضایی می تواند پتانسیل تخریب کامل لایه اوزون فوقانی یا استراتوسفر را به همراه داشته باشد. زیرا آلاینده های موشک هایی که سوخت جامد دارند به همراه گرمای تولید شده در هنگام ورود مجدد به جو علاوه بر مضر بودن در لایه استراتوسفر زباله های فضایی نیز به جا بگذارند.
دکتر آلویز ماریس یکی از محققان و نویسنده این مقاله میگوید: در حالت کلی میتوان پرتاب موشک را با گازهای گلخانه‌ای و همچنین آلاینده‌های صنعت هواپیمایی مقایسه کرد. اما در واقع در مقاله منتشر شده نشان داده شد که این کار اشتباه است. زیرا ذرات دوده ناشی از پرتاب موشک تاثیر بسیار زیادی روی تغییرات آب و هوایی نسبت به هواپیما ها و یا دیگر منابع زمینی خواهد داشت. به همین دلیل نیاز است تا دست اندرکاران این صنعت رو به رشد از راه بهتری استفاده کنند.
 در این مقاله اطلاعات مربوط به مواد شیمیایی ۱۰۳ پرتاب انجام شده در سال ۲۰۱۹ در سراسر جهان گردآوری شد. سپس از این داده ها در یک مدل سه بعدی برای تشخیص اثر آن روی آب و هوا و لایه اوزون استفاده شد. این محققان نشان دادند میزان دوده ناشی از پرتاب های گردشگری فضایی تنها در سه سال بیشتر از یک دهه استفاده از موشک های حال حاضر بوده است. به گفته این محققان این موضوع بسیار نگران کننده خواهد بود. زیرا ورود ذرات دوده به اتمسفر فوقانی به صورت مستقیم تاثیر بیشتری بر آب و هوا خواهد داشت.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster