پژوهشگران با استفاده از ضایعات گیاهی نوعی فیلتر ارزان قیمت برای تصفیه آب ابداع کرده‌اند که می تواند فلزات سنگین را از آب آلوده جدا کند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققانی از دانشگاه صنعتی نانیانگ و موسسه فناوری فدرال زوریخ برای تصفیه آب از از ضایعات گیاهی استفاده می کنند. در […]
پژوهشگران با استفاده از ضایعات گیاهی نوعی فیلتر ارزان قیمت برای تصفیه آب ابداع کرده‌اند که می تواند فلزات سنگین را از آب آلوده جدا کند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققانی از دانشگاه صنعتی نانیانگ و موسسه فناوری فدرال زوریخ برای تصفیه آب از از ضایعات گیاهی استفاده می کنند. در زمان ساخت روغن بادام زمینی و یا تخمه آفتابگردان محصولاتی زائد مانند کنجاله دانه روغنی ایجاد می شود. تحقیقات اخیر این پژوهشگران نشان می دهد این ماده دارای پروتئین هایی است که می تواند برای تصفیه آب و جدا کردن فلزات سنگین مورد استفاده قرار بگیرد.
تبلیغات :
Neuralink Marketcap
در ابتدای کار این پروتئین از کنجاله بادام زمینی و دانه‌های روغنی آفتابگردان استخراج شد. سپس پژوهشگران زنجیره های پروتئینی آنها را به شکل ساختاری طناب مانند با نام فیبرهای آمیلوئید پروتئین به یکدیگر پیچیدند. از ترکیب آن با کربن فعال غشاهای فیلتراسیون هیبریدی ایجاد شد. در این هنگام برای تصفیه آب آلوده به سرب، پلاتین و کروم از این فیلترها برای تصفیه آب آلوده استفاده کردند. در این آزمایش مشخص شد این غشا توانسته است حدود ۹۹.۸۱ درصد از فلزات سنگین را از آب حذف کند. این فیبرها همانند یک الک معمولی عمل کرده و مانع عبور یون های فلزات سنگین شدند.
به گفته این محققان تنها ۱۶ کیلوگرم از پروتئین آفتابگردان می تواند آب یک استخر آلوده به سرب را تصفیه کند. پس از استفاده از غشا ها برای به دام انداختن فلزات می توان آنها را خشک کرد و سوزاند. در این بین فیبریل‌ها از بین می روند اما فلزات به جا مانده و می توان آنها را مجدداً بازیافت کرد.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster