دانشمندان با هدف ایجاد پلاستیک های گیاهی نوعی پلاستیک جدید همانند PET توسعه دادند که در صورت باقی ماندن در محیط به شکر تبدیل می شود. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، اکنون پلاستیک ها بصورت مختلف و چند منظوره  مورد استفاده قرار می گیرند اما قرارگیری آنها در محیط زیست می تواند […]
دانشمندان با هدف ایجاد پلاستیک های گیاهی نوعی پلاستیک جدید همانند PET توسعه دادند که در صورت باقی ماندن در محیط به شکر تبدیل می شود.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، اکنون پلاستیک ها بصورت مختلف و چند منظوره  مورد استفاده قرار می گیرند اما قرارگیری آنها در محیط زیست می تواند بسیار خطرناک باشد. به همین دلیل دانشمندانی از دانشگاه پلی تکنیک فدرال لوزان نوعی پلاستیک جدید و ساختاری شبیه به PET ساختند که در صورت قرارگیری در محیط به قندهای بی ضرر تجزیه می شود. این پلاستیک از مواد زائد گیاهی بدست آمده است و می تواند به صورت شیمیایی بازیافت شود.
تبلیغات :
Neuralink Marketcap
در حال حاضر رایج ترین پلاستیک مورد استفاده از خانواده پلی استر همان پلی پلی‌اتیلن ترفتالات یا به اختصار PET است که در بسیاری از مواد مانند لباس، ظروف، مایعات و مواد غذایی و یا ترکیب با الیاف شیشه به کار میرود. اما ماده جدید می تواند با همان استحکام PET از نوعی پلیمر زیستی به نام لیگنین ساخته شده است که در دیواره سلول های گیاهی وجود دارد.
لورنز مانکر از محققان ارشد این مطالعه می گوید: با استفاده از یک آلدهید متفاوت می توان روی دو طرف مولکول های قند گروه های چسبنده را اضافه کرد و آنها را به صورت بلوک سازنده پلاستیک درآورد و بدین ترتیب با همین روش ساده میتوان حدود ۲۵ درصد از زباله های کشاورزی یا حتی ۹۵ درصد از شکر خالص را به پلاستیک تبدیل کرد.
 این پلاستیک زیستی همان خواص پلاستیکهای معمولی را خواهد داشت و استحکام کششی آن تا ۷۷ مگاپاسکال خواهد بود. همچنین این بیو پلاستیک همه کاره بوده و میتوان از آن برای ساخت نوار و بسته بندی، رشته هایی برای چاپ سه بعدی یا الیاف و تبدیل آن به پارچه استفاده کرد. از مهم‌ترین مزیت دفع آن به شکل سبز است و در صورت ورود به محیط زیست تجزیه شده و به قندهای تشکیل دهنده تبدیل می شود.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster