محققان با هدف پاکسازی اقیانوسها و جذب میکروپلاستیک های موجود در آب نوعی ماهی رباتیک ابداع کردند.  به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، پژوهشگران چینی دانشگاه سیچوان نوعی ربات به شکل ماهی ساخته‌اند که می‌تواند برای پاکسازی اقیانوسها و جمع‌آوری قطعات ریز زباله های پلاستیکی مورد استفاده قرار بگیرد. فرایند کارکرد این ربات […]
محققان با هدف پاکسازی اقیانوسها و جذب میکروپلاستیک های موجود در آب نوعی ماهی رباتیک ابداع کردند.
 به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، پژوهشگران چینی دانشگاه سیچوان نوعی ربات به شکل ماهی ساخته‌اند که می‌تواند برای پاکسازی اقیانوسها و جمع‌آوری قطعات ریز زباله های پلاستیکی مورد استفاده قرار بگیرد. فرایند کارکرد این ربات نیز استفاده از نور لیزر است و با کمک بدنه خود قادر خواهد بود میکروپلاستیک ها را جذب کرده به طوری که در هنگام شنا کردن به دم آن بچسبد.
تبلیغات :
Neuralink Marketcap
 محققان برای ساخت این ماهی رباتیک از زندگی دریایی الهام گرفتند. این ماهی با کمک بدن متحرک خود شبیه به یک ماده طبیعی قوی و انعطاف پذیر است که نمونه آن در سطح داخلی صدف وجود دارد. ماده سطح داخلی صدف با نام مادر مروارید شبیه به یک ماده لایه لایه همانند دیوار آجری است. به همین دلیل محققان از ساختاری شبیه به آن در ساخت ماهی رباتیک استفاده کردند. این ساختار به ماهی رباتیک اجازه می‌دهد تا با حرکت دم خود دوام بالاتری داشته باشد.
 با اثبات کارایی مفهوم روبوماهی اکنون پژوهشگران قصد دارند تا توانایی های آن را توسعه داده و با کمک غواصی در آبهای عمیق تر جذب میکروپلاستیک های بیشتری را انجام دهند. زباله های پلاستیکی در مقیاس میکروسکوپی از همه نوع اقلام پلاستیک ایجاد می شوند. برای جمع آوری این قطعات کوچک نیز باید به کف دریا مراجعه کرد. از طرفی آنها می توانند برای موجودات دریایی بسیار مضر باشند و حتی در دستگاه گوارش آنها اختلال ایجاد کنند. از طرفی با تحلیل پوشش برخی از پلاستیک ها مواد شیمیایی سمی ایجاد شده و باعث مسمومیت جانداران دریایی خواهد شد.
ماهی رباتیک جدید تنها ۱۵ میلی متر طول دارد و به دلیل طراحی هوشمندانه می تواند با کمک منبع نور به عنوان نیروی خود در همه جهات حرکت کند. با کمک لیزر و تابیدن آن به ربات ماده سازنده آن تغییر کرده و به خم شدن آن کمک می کند.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster