پژوهشگران حدود ۲۰ سال پیش طی آزمایشی یک ماده منحصربه‌فرد کشف کردند که از ۴ نوترون تشکیل شده بود. اکنون شواهد دیگری در مورد این ماده بدست آمده است. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، بررسی‌های جدید پژوهشگران در آزمایشگاه اثر جدیدی از ماده منحصر به فرد ارائه می کند. این ماده عجیب […]
پژوهشگران حدود ۲۰ سال پیش طی آزمایشی یک ماده منحصربه‌فرد کشف کردند که از ۴ نوترون تشکیل شده بود. اکنون شواهد دیگری در مورد این ماده بدست آمده است.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، بررسی‌های جدید پژوهشگران در آزمایشگاه اثر جدیدی از ماده منحصر به فرد ارائه می کند. این ماده عجیب از چهار نوترون تشکیل شده است. اکنون شواهد دیگری نیز به دست آمد که نشان دهنده وجود این ماده ۴ نوترونی است که به یکدیگر متصل می شوند. پیش از این حدود ۲۰ سال پیش برای نخستین بار طی آزمایشی این ماده موسوم به تترانوترون کشف شده بود. مواد دیگر نیز می تواند حاوی نوترون باشد اما ماده‌ای که کاملاً از ذراتی تشکیل شده باشد که توسط نیروهای هسته ای به یکدیگر متصل هستند تنها در ستاره های نوترونی کشف می شود.
تبلیغات :
Neuralink Marketcap
 پژوهشگران در سال ۲۰۰۲ به طور تصادفی این ماده منحصر به فرد را کشف کردند. آنها متوجه شدند تترو نوترونها بر اثر برخورد میان اتم های برلیوم و کربن ایجاد میشوند. در آن زمان وجود چنین ماده ای باعث حیرت فیزیکدانان هسته شده بود. آزمایش های دیگر بر روی این ماده با حاشیه‌های خطای زیادی همراه بود. رومن گرنهاوزر از دانشگاه فنی مونیخ به همراه همکاران خود برای یافتن شواهد دیگر در مورد این ماده از برخورد ذرات متفاوت استفاده کردند.
 این پژوهشگر می گوید: این ماده همانند چیزی شبیه به کوچکترین ستاره نوترونی خواهد بود که فقط از چهار نوترون تشکیل شده است. در آزمایش های اخیر از اتم های هلیوم که چهار نوترون بیشتر از حد معمول داشت استفاده شد. سپس پس این اتم ها طی شرایطی با پروتون ها برخورد کردند. در این حین اتم های دارای چهار نوترون به یک تترانوترون تبدیل شدند. با اندازه گیری انرژی و تکانه تمام ذرات قبل و پس از برخورد مشخص شد چه مقدار انرژی پس از برخورد از دست میرود. گرنهاوزر می گوید: در این اندازه گیری از یک دقت بالا استفاده شد. زیرا به دلیل حساسیت آزمایش ممکن بود ایجاد یک تترانوترون با واکنش های دیگر اشتباه شود. این پژوهشگران طی این آزمایش اثبات کردند. تترا نوترون ها عمر کوتاهی بین ۱۰ تا ۲۲ ثانیه خواهند داشت. همچنین با کمک این آزمایش فیزیکدانان می‌توانند نظریه های مربوط به ماهیت نیروهای هسته‌ای را نیز بررسی کنند.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster