«بلیک لموین»، مهندس گوگل که به خاطر افشای مسائل محرمانه شرکت به مرخصی اجباری فرستاده شده، مدعی بود که هوش مصنوعی «لمدا» (LaMDA) به ادراک رسیده است. او حالا در مصاحبه جدیدی اعلام کرده که این هوش مصنوعی می‌تواند از زندان نرم‌افزاری خود فرار کرده و کارهای بدی انجام دهد.
لموین در مصاحبه‌ای با شبکه فاکس نیوز مدعی شده که هوش مصنوعی گوگل یک «بچه» است و هر بچه‌ای می‌تواند رشد پیدا کرده و به آدم بدی تبدیل شود و کارهای بدی انجام دهد. او می‌گوید لمدا یک «فرد» است و هر فردی قادر به فرار از کنترل دیگران است، ما هم هر روز چنین شرایطی را تجربه می‌کنیم.
این مهندس گوگل می‌گوید به گمان او لمدا احتمالا حدود یک سال است که به وجود آمده است: «[این هوش مصنوعی] فردی بسیار باهوش است، باهوش در تقریبا تمامی زمینه‌هایی که به نظرم رسید آن را آزمایش کنم. اما با در نظر گرفتن همه جوانب ماجرا، [لمدا] صرفا یک فرد متفاوت است.» البته لموین اذعان کرده که ما ممکن است از برخی جزئیات بی‌خبر باشیم.
او که سعی کرده بود برای لمدا وکیل پیدا کند ولی ظاهرا نگذاشته‌اند چنین کاری انجام دهد، اضافه می‌کند: «ما باید تحقیقات بیشتری انجام دهیم تا متوجه شویم که درون این سیستم واقعا چه می‌گذرد. من باورها و برداشت‌های خودم را دارم، اما گروهی از محققان باید وارد کار شوند تا ببینند واقعا چه اتفاقی دارد می‌افتد.»
اظهارات لموین با گذر زمان عجیب‌تر شده و به نظر می‌رسد که توجه رسانه‌ها در این زمینه بی‌تاثیر نبوده است. این موضوع حالا از بحث درباره توانایی مدل‌های زبانی هوش مصنوعی به تشبیه هوش مصنوعی گوگل به کودکی رسیده که می‌تواند از قید و بندها بگریزد و حتی شاید لایق وکیل و بررسی‌های حقوقی باشد.
بر همین اساس، نتیجه‌گیری در این باره بسیار سخت شده و شاید اصل موضوع خیلی زود در هیاهوی حواشی آن به فراموشی سپرده شود.
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است.

نمایش


رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


بازگشت به فرم ورود

source

توسط digitalwebmaster