براساس گزارشی جدید، سامسونگ قصد دارد تولید انبوه تراشه‌های مبتنی‌بر لیتوگرافی ۳ نانومتری خود را از هفته‌ی آینده آغاز کند.
به‌گزارش Yonhap News، انتظار می‌رود سامسونگ تولید انبوه تراشه‌های ۳ نانومتری را هفته‌ی آینده شروع کند. این در حالی است که TSMC، رقیب سامسونگ، تولید تراشه‌های ۳ نانومتری را از نیمه‌ی دوم سال جاری آغاز خواهد کرد و بدین‌ترتیب، غول فناوری کره‌ای در این زمینه از رقیب تایوانی خود پیشی خواهد گرفت.
به‌گزارش GSMArena، لیتوگرافی ۳ نانومتری سامسونگ درمقایسه‌با فرایند ۵ نانومتری این شرکت که در تولید Snapdragon 888 و Exynos 2100 از آن استفاده شده است، ۳۵ درصد مساحت کمتر و ۳۰ درصد عملکرد بهتر و ۵۰ درصد مصرف انرژی بهینه‌تری خواهد داشت.
دستیابی به این آمار به‌لطف بهره‌گرفتن از طراحی موسوم به Gate-All-Around (GAA) در ترانزیستورها به‌دست آمده است. درواقع، این فناوری گام بعدی پس از FinFET است؛ زیرا به شرکت‌های تراشه‌سازی اجازه می‌دهد بدون کاهش توانایی ترانزیستورها در انتقال جریان آن‌ها را کوچک‌ کنند. طراحی GAAFET استفاده‌شده در لیتوگرافی ۳ نانومتری در تصویر زیر نمایش داده شده است.
لیتوگرافی های ساخت تراشه سامسونگ

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، ماه گذشته از کارخانه‌ی سامسونگ در پیونگ‌تاک بازدید کرد تا در مراسم نمایش فناوری ۳ نانومتری این شرکت حضور یابد. سال گذشته، صحبت‌هایی مبنی‌بر این‌ موضوع مطرح شد که این شرکت می‌تواند ۱۰ میلیارد دلار برای ساخت کارخانه‌ی ریخته‌گری ۳ نانومتری در تگزاس سرمایه‌گذاری کند. این سرمایه‌گذاری اکنون به ۱۷ میلیارد دلار افزایش یافته است و انتظار می‌رود کارخانه‌ی اشاره‌شده سال ۲۰۲۴ شروع به‌کار کند.
به‌هرحال، اکنون بزرگ‌ترین نگرانی به بازدهی لیتوگرافی جدید سامسونگ مربوط است. این شرکت در اکتبر سال گذشته اعلام کرده است که بازده فرایند ۳ نانومتری‌اش به سطحی مشابه با فرایند ۴ نانومتری نزدیک می‌شود.
اگرچه این شرکت در این زمینه هرگز آمار رسمی ارائه نداده است، تحلیلگران معتقد‌‌‌ند لیتوگرافی ۴ نانومتری غول فناوری کره‌ای با مشکلات بازدهی مواجه بوده است. نسل دوم لیتوگرافی ۳ نانومتری در سال ۲۰۲۳ از راه خواهد رسید و نقشه‌ی راه سامسونگ نیز شامل فرایند ۲ نانومتری مبتنی‌بر MBCFET در سال ۲۰۲۵ است.

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.
در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

داغ‌ترین مقالات هفته
داغ‌ترین‌های امروز

کاربران بیشتر به دنبال چه هستند؟

سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

source

توسط digitalwebmaster