به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران خورشید در ظهر روز سه شنبه ۳۱ خرداد به نقطه انقلاب تابستانی میرسد. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اعلام کرد در تاریخ ۳۱ خرداد خورشید در طرفین نقاط اعتدال یا نقاط انقلابین قرار می‌گیرد که به انقلاب تابستانی […]
به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران خورشید در ظهر روز سه شنبه ۳۱ خرداد به نقطه انقلاب تابستانی میرسد.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اعلام کرد در تاریخ ۳۱ خرداد خورشید در طرفین نقاط اعتدال یا نقاط انقلابین قرار می‌گیرد که به انقلاب تابستانی معروف است. در این زمان خورشید به علت قرارگیری روی نقطه ای از کره زمین در حدود ۲۳.۵ درجه به سمت شمال استوا عمود می تابد و پس از آن نیز به سمت نقطه اعتدال پاییزی حرکت کرده تا پس از پاییز و در انتهای فصل به نقطه انقلاب زمستانی برسد.
تبلیغات :
Neuralink Marketcap
 به گفته عتیقی قرار گرفتن خورشید در این نقاط و یا همان کمترین فاصله از خورشید دلیل گرمای تابستان و سرمای زمستان نیست و تنها انحراف محوری 23.5 درجه زمین و سپس مایل تابیدن خورشید و یا تابش عمود آن به زمین در تابستان باعث گرم شدن و یا سرد شدن هوا میشود.
 در ساعت ۱۳ و ۴۳ دقیقه روز سه شنبه ۳۱ خرداد پس از رسیدن خورشید به نقطه انقلاب تابستانی تابستان آغاز خواهد شد. البته ساکنان نیمکره جنوبی در همین شرایط آغاز فصل زمستان را تجربه خواهند کرد. شب اول تابستان به عنوان کوتاه ترین شب و روز اول تابستان نیز بلندترین روز سال محسوب می شود. سپس مجدداً طول روز کاهش پیدا کرده و طول شب اضافه خواهد شد. یکی از مهمترین نکات جالب در مورد این موضوع تطابق آن با تقویم ایرانی است که آغاز هر فصل در ابتدای ماه های خورشیدی قرار می گیرد در حالی‌که در گاهشمار میلادی چنین چیزی نیست.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster