محققان دانشگاه شیدیان در چین اولین آزمایشگاه خورشیدی فضایی ساخت اند که با ارتفاع ۷۵ متر می تواند تمامی مراحل آزمایش تولید و انتقال انرژی خورشیدی مبتنی بر فضا را انجام دهد. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، یکی از راه حل های غلبه بر مشکلات انرژی جهان تولید انرژی خورشیدی از فضا […]
محققان دانشگاه شیدیان در چین اولین آزمایشگاه خورشیدی فضایی ساخت اند که با ارتفاع ۷۵ متر می تواند تمامی مراحل آزمایش تولید و انتقال انرژی خورشیدی مبتنی بر فضا را انجام دهد.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، یکی از راه حل های غلبه بر مشکلات انرژی جهان تولید انرژی خورشیدی از فضا است. قیمت استفاده از این روش مانند همجوشی هسته ای همراه با هزینه های توسعه و ضرب‌الاجل هایی خواهد بود. دانشمندان دانشگاه شیدیان در چین یک آرایه زمینی برای جمع‌آوری انرژی خورشیدی مبتنی بر فضا به عنوان پروژه OMEGA ساختند. قرار است این نیروگاه به ماهواره های مداری متصل شده و انرژی خورشیدی تولید شده توسط آنها را از طریق پرتوهای مایکروویو با فرکانس بالا به زمین منتقل کند.
تبلیغات :
Neuralink Marketcap
 علاوه بر آن پنج زیرسیستم مختلف در این نیروگاه قرار داده شده است تا وظیفه توسعه آرایه های انرژی خورشیدی مبتنی بر فضا را انجام دهد. این انرژی از پتانسیل بالایی برخوردار است زیرا می‌تواند به طور مداوم در جمع آوری انرژی سهیم باشد. حتی مشکلاتی مانند آب و هوای بد و یا انتظار برای طلوع آفتاب را نیز نخواهد داشت. البته در این بین موانعی مانند ارزیابی اثرات پرتو انرژی با فرکانس بالا بر ارتباطات یا ترافیک هوایی و همچنین ایجاد رفاه ساکنان مجاور نیروگاه ها هنوز وجود دارد.
طرح اولیه این پروژه در سال ۲۰۱۴ توسط دانشکده مهندسی الکترومکانیک شیدیان پیشنهاد شده بود. سپس ساخت آن در سال ۲۰۱۸ با هدف تحقق متمرکز سازی نور با راندمان بالا و تبدیل فتو الکتریک مایکروویو، انتشار امواج مایکروویو و بهینه سازی شکل موج اندازه گیری و کنترل پرتوهای مایکروویو آغاز شد. به گفته محققان این دانشگاه در آزمایشی توسط گروهی از کارشناسان، کارایی این سازه در انتقال بیسیم مایکروویو برق در فاصله ۵۵ متری مورد تایید قرار گرفت.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster