مایکروسافت قصد دارد از طریق حک لیزری روی ویفرهای کوارتز موسیقی را برای هزاران سال آینده حفظ کند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، حک لیزری موسیقی روی ویفرهای کوارتز می تواند آنها را در گنجینه جهانی موسیقی تا هزاران سال نگه دارد. پیش از این نیز بذرهایی از گونه های گیاهی در […]
مایکروسافت قصد دارد از طریق حک لیزری روی ویفرهای کوارتز موسیقی را برای هزاران سال آینده حفظ کند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، حک لیزری موسیقی روی ویفرهای کوارتز می تواند آنها را در گنجینه جهانی موسیقی تا هزاران سال نگه دارد. پیش از این نیز بذرهایی از گونه های گیاهی در خزانه جهانی بذر به همین صورت جمع آوری شده بود. به طوری که اکنون در این خزانه حدود ۱,۱۴۵,۶۹۳ نسخه پشتیبان از دانه های جهان نگهداری می شود.
تبلیغات :
Neuralink Marketcap
 علاوه بر آن مایکروسافت نیز قصد دارد گنجینه جهانی موسیقی را آماده کند که بهترین موسیقی های جهان در آن نگهداری خواهد شد. طبق گزارش منتشر شده توسط مایکروسافت با سازمان مسئول این کار طی یک همکاری با یکدیگر آزمایش هایی را برای ذخیره سازی آرشیو طولانی مدت انجام خواهند داد. پروژه سیلیکا (Project Silica) توسط مایکروسافت اجرایی خواهد شد تا طی آن روش های ذخیره موسیقی مشخص شود.
 در این پروژه حافظه ذخیره سازی بر مبنای ویفرهای کوارتز خواهد بود. طبق بیانیه مطبوعاتی این پروژه، همانند نوار کاست برای آرشیو اطلاعات صوتی سیلیکا نیز می‌تواند پس از ذخیره با انعطاف پذیری بیشتری ذخیره موسیقی را از آسیب طبیعی حفظ کند. علاوه بر آن مکان نگهداری نیز در صندوق آخرالزمان در یکی از مکان های امن در کوهی در نروژ خواهد بود. ویفر های کوارتز یک صفحه ۷۵ در ۷۵ میلی متری به ضخامت ۲ میلیمتر است که امکان ذخیره ۱۰۰ گیگابایت داده را فراهم می کند. همچنین داده‌ها از طریق لیزر به صورت شکلهای نانومقیاس سه بعدی ایجاد خواهند شد. بازیابی آنها نیز با کمک تابیدن نور پلاریزه به شیشه و رمزگشایی آنها از طریق الگوریتم یادگیری ماشینی انجام می گیرد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster