نمونه های دریافتی سنگ و خاک ماه که توسط کاوشگر چینی چانگ ای ۵ به زمین آورده شده است در خود نشانه هایی از آب دارد.  به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان نمونه های سنگ و خاک ارسال شده توسط کاوشگر چینی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها متوجه شدند […]
نمونه های دریافتی سنگ و خاک ماه که توسط کاوشگر چینی چانگ ای ۵ به زمین آورده شده است در خود نشانه هایی از آب دارد.
 به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان نمونه های سنگ و خاک ارسال شده توسط کاوشگر چینی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها متوجه شدند نشانه هایی از آب در ماه وجود دارد. این کاوشگر در دسامبر سال ۲۰۲۰ به ماه ارسال شد و توانست نمونه هایی از سنگ و خاک سطح آن را به زمین بیاورد. اواخر سال گذشته نیز وجود مولکولهای آب و هیدروکسیل توسط این کاوشگر تایید شده بود. اکنون در نمونه های دریافتی از دشتی روی سطح کره ماه نیز این شواهد به دست آمده است.
تبلیغات :
Neuralink Marketcap
تجزیه و تحلیل سنگ و خاک جمع آوری شده از ماه نشان می دهد این نمونه ها حدود ۳۰ هیدروکسیل در هر یک میلیون دارند. هیدروکسید مولکول تشکیل شده از یک اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن است. در این آزمایش ها همچنین مشخص شد این هیدروکسیل از دو منبع مختلف دریافت شده است. یک قسمت از آن به مواد شیمیایی بستگی دارد که احتمالاً توسط باد های خورشیدی و تداخل آن با سطح ماه ایجاد شده است. بخش دیگر نیز توسط آپاتیت یک ماده معدنی کریستالی و مملو از فسفات ایجاد شده است.
لی چونلای از محققان اصلی این پژوهش می گوید بررسی ماه و منابع آن کمک می کند تا بتوانیم اطلاعات بیشتری در مورد شکل گیری و تکامل ماه در منظومه شمسی به دست بیاوریم. البته وجود آب در خاک ماه نشان دهنده وجود یک چشمه آب زیرزمینی نبوده است. محققان چینی قصد دارند در ماموریت های خود در آینده از فناوری های جدیدی مانند سنجش از راه دور و یا آزمایش در محل برای درک بهتر این موضوع استفاده کنند.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster