در حالیکه گوگل ۳ سال پیش توانسته بود رکورد محاسبه ارقام عدد پی را بشکند اکنون مجدداً رکورد خود را تا ۱۰۰ تریلیون رقم از عدد پی جابجا کرده است. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان گوگل Cloud توانستند بار دیگر در محاسبه ارقام عدد پی رکوردزنی کنند. آنها در سال ۲۰۱۹ […]
در حالیکه گوگل ۳ سال پیش توانسته بود رکورد محاسبه ارقام عدد پی را بشکند اکنون مجدداً رکورد خود را تا ۱۰۰ تریلیون رقم از عدد پی جابجا کرده است.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان گوگل Cloud توانستند بار دیگر در محاسبه ارقام عدد پی رکوردزنی کنند. آنها در سال ۲۰۱۹ نیز در این محاسبه رکورددار بودند به گفته محققان اکنون عدد پی تا ۱۰۰ تریلیون رقم محاسبه شده است.
اما هاروکا ایوائو از محققان بخش گوگل Cloud امسال برای محاسبه ارقام عدد پی فرایند جدیدی را آغاز کردند. آنها توانستند پس از ۱۵۷ روز به رقم 100 تریلیون دست پیدا کنند. البته این رکوردشکنی در سال ۲۰۱۹ حدود 121 روز طول کشید. این رقم نشان دهنده افزایش توان کامپیوترهای گوگل است.
 برای بدست آوردن این رقم نیز از همان تکنیکهای قبلی استفاده شده است. به گفته ایوائو تنها سرعت سیستم های گوگل کروم همانند دستیابی به سرعت ۱۰۰ گیگابیت بر ثانیه در شبکه و تعادل قابلیت بهبود یافته است. از دیگر تفاوت های محاسباتی عظیم کنونی نسبت به کار قبلی میتوان به حجم عظیم محاسبات اشاره کرد که در زمان رکورد قبلی ۱۹ هزار ترابایت بوده است و اکنون به ۸۲ هزار ترابایت رسیده است. گوگل در نشان دادن عدد بزرگ 100 تریلیون از چند مقایسه جالب استفاده کرده است. برای مثال او در در توصیف این رقم گفته است با روی هم گذاشتن 100 تریلیون نان شیرینی میتوان حدود 3304 بار به ماه رفت و دوباره به زمین برگشت. اگرچه رکورد کنونی گوگل هنوز در کتاب گینس ثبت نشده است اما یک الگوریتم جداگانه به نام Bailey-Borwein-Plouffe آن را تایید کرده است.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster