مشخصات فنی فاش‌شده نشان می‌دهد کارت گرافیک پرچم‌دار RTX 4090 Ti قرار است ۲۴ گیگابایت حافظه داشته باشد. همچنین گفته می‌شود انویدیا روی کارتی ۴۸ گیگابایتی در کلاس Titan کار می‌کند.
ویدئوکاردز امروز در گزارشی مدعی شد انویدیا عرضه‌ی کارت‌های گرافیک خانواده‌ی Nvidia RTX 4000 را به مدت یک ماه به تأخیر انداخته و همچنین از برنامه‌ی اولیه‌ی خود برای رونمایی GTX 1630 در روزهای آینده عقب‌نشینی کرده است. فعلا دلیل تأخیر مشخص نیست، اما ظاهراً انویدیا در تأمین برخی قطعات با مشکل مواجه شده است.
اکنون منابع غیررسمی ادعا می‌کنند کارت گرافیک RTX 4090 در ماه سپتامبر (شهریور و مهر)، کارت گرافیک RTX 4080 در ماه اکتبر (مهر و آبان) و کارت گرافیک RTX 4070 در ماه نوامبر (آبان و آذر) روانه‌ی بازار می‌شوند. چند افشاگر ادعاهای ویدئوکاردز را تأیید کرده‌اند تا احتمال صحت داشتن آن بالا باشد.
البته با توجه به اینکه وضعیت بازار کارت گرافیک به سرعت تغییر می‌کند، ممکن است در آینده‌ای نزدیک تاریخ عرضه مجدداً عوض شود. تقریباً تمامی منابع می‌گویند بعید است عرضه‌ی اولین مدل‌ها از کارت‌های گرافیک RTX 4000 به بعد از پاییز موکول شود.
افشاگری در توییتر می‌گوید یکی از دلایل تأخیر در عرضه‌ی کارت‌های سری RTX 4000 این است که انویدیا موجودی بسیار بالایی از خانواده‌ی RTX 3000 دارد و می‌خواهد ابتدا بخش اعظمی از این کارت‌ها را به فروش برساند. دلیل اصلی این است که با کاهش محدودیت‌های ناشی از کرونا در ماه‌های اخیر، کارخانه‌ها حجم تولید GPU را بسیار بیشتر کرده‌اند.

مشخصات فنی منتسب به کارت‌های گرافیک سری RTX 4000 انویدیا

RTX 4070

RTX 4080

RTX 4090

RTX 4090 Ti

Ada Titan

تراشه

AD104-400

AD103

AD102-300

احتمالاً AD102-350

احتمالاً AD102-400

موتور Raster

۵ کلاستر پردازشی گرافیکی

۷ کلاستر پردازشی گرافیکی

احتمالاً ۱۱ کلاستر پردازشی گرافیکی

۱۲ کلاستر پردازشی گرافیکی

۱۲ کلاستر پردازشی گرافیکی

واحد محاسباتی

۵۸ تا ۶۰ پردازنده‌ی جریانی

۸۰ تا ۸۴ پردازنده‌ی جریانی

۱۲۸ پردازنده‌ی جریانی معادل ۱۶٬۳۸۴ هسته‌ی FP32 و ۸٬۱۹۲ هسته‌ی INT32

۱۳۸ تا ۱۴۲ پردازنده‌ی جریانی

۱۴۴ پردازنده‌ی جریانی

واحد ROP

احتمالاً ۱۶۰

احتمالاً ۲۲۴

احتمالاً ۳۵۲

۳۸۴

۳۸۴

کش L2

۴۸ مگابایت

۶۴ مگابایت

۹۶ مگابایت

۹۶ مگابایت

۹۶ مگابایت

رابط حافظه

۱۹۲ بیت GDDR6

۲۵۶ بیت GDDR6X

۳۸۴ بیت GDDR6X

۳۸۴ بیت GDDR6X

۳۸۴ بیت GDDR6X

حافظه

۱۲ گیگابایت GDDR6 با فرکانس ۱۸ گیگابیت‌برثانیه

۱۶ گیگابایت GDDR6X با فرکانس نامشخص

۲۴ گیگابایت GDDR6X با فرکانس ۲۱ گیگابیت‌برثانیه

۲۴ گیگابایت GDDR6X با فرکانس نامشخص

۴۸ گیگابایت با فرکانس ۲۴ گیگابیت‌برثانیه

توان

تقریباً ۳۰۰ وات

۴۲۰ وات

حدوداً ۴۵۰ تا ۵۵۰ وات

حدوداً ۵۰۰ تا ۷۰۰ وات

حدوداً ۶۰۰ تا ۹۰۰ وات

تغییر نسبت‌به نسل قبل

تقریباً ۱٫۶ تا ۲٫۰ برابر قدرت بیشتر

تقریباً ۱٫۶ تا ۲٫۰ برابر قدرت بیشتر

تقریباً ۱٫۹ تا ۲٫۵ برابر قدرت بیشتر

نامشخص

تاریخ عرضه

نوامبر ۲۰۲۲ (آبان و آذر ۱۴۰۱)

اکتبر ۲۰۲۲ (مهر و آبان ۱۴۰۱)

سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریور و مهر ۱۴۰۱)

بعد از کارت‌های AMD Navi 31

سال ۲۰۲۳

حساب کاربری Kopite7kimi در توییتر به‌تازگی جزئیات جدیدی درباره‌ی مشخصات فنی کارت‌ گرافیک RTX 4090 انویدیا ارائه داده است. در ابتدا انتظار می‌رفت این کارت گرافیک ۱۲۶ هسته‌ی سایه‌زن داشته باشد، اما اکنون شمار این هسته‌ها ۱۲۸ عدد اعلام می‌شود. این یعنی کارت گرافیک نام‌برده ۱۶٬۳۸۴ هسته‌ی FP32 و ۸٬۱۹۲ هسته‌ی INT32 دارد. در نهایت تعداد واحدهای محاسباتی به ۲۴٬۵۷۶ مورد می‌رسد که در نوع خود شگفت‌انگیز به حساب می‌آید.
شایعه‌های منتشرشده همچنین می‌گویند کارت گرافیک RTX 4090 قرار است ۳۵۲ واحد ROP و ۹۶ مگابایت کش L2 داشته باشد و توانش به ۴۵۰ تا ۵۵۰ وات برسد.

انویدیا روی کارت گرافیک رده‌بالای دیگر به نام RTX 4090 Ti نیز کار می‌کند که احتمالاً حداکثر ۱۴۲ پردازنده‌ی جریانی خواهد داشت و از حافظه‌ی ۳۸۴ بیت GDDR6X استفاده خواهد کرد. توان این کارت گرافیک ممکن است به ۷۰۰ وات هم برسد. شایعه‌های غیررسمی در هفته‌های اخیر بارها تأکید کرده‌اند که مصرف انرژی کارت‌های جدید انویدیا قرار است بسیار بالا باشد.
انویدیا احتمالاً روی کارت گرافیک دیگری از خانواده‌ی Ada کار می‌کند که متعلق‌ به سری Titan است. پیش‌بینی می‌شود این کارت گرافیک دارای ۱۴۴ پردازنده‌ی جریانی باشد و از حافظه‌ی ۴۸ گیگابایتی استفاده کند. تاریخ عرضه‌ی آخرین کارت گرافیک خانواده‌ی Titan به چند سال پیش برمی‌گردد.
با وجود اینکه افشاگران از تأخیر یک‌ماهه در عرضه‌ی کارت‌های سری RTX 4000 خبر می‌دهند، همچنان گفته می‌شود که احتمالاً این کارت‌ها به‌زودی رونمایی خواهند شد.

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.
در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

داغ‌ترین مقالات هفته
داغ‌ترین‌های امروز

کاربران بیشتر به دنبال چه هستند؟

سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

source

توسط digitalwebmaster