عملیات ساخت بزرگترین تلسکوپ مایع جهان به پایان رسیده است و احتمالاً از اواخر سال جاری میلادی این تلسکوپ می تواند با آغاز فعالیت علمی خود بیانگر فصل جدیدی از مشاهدات نجومی باشد. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، با پیشرفت های حاصل شده در حوزه نجوم امواج گرانشی و همچنین مطالعه سیارات […]
عملیات ساخت بزرگترین تلسکوپ مایع جهان به پایان رسیده است و احتمالاً از اواخر سال جاری میلادی این تلسکوپ می تواند با آغاز فعالیت علمی خود بیانگر فصل جدیدی از مشاهدات نجومی باشد.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، با پیشرفت های حاصل شده در حوزه نجوم امواج گرانشی و همچنین مطالعه سیارات فراخورشیدی و و شروع به کار نسل جدید تلسکوپ های زمینی و فضایی فصل جدیدی از نجوم در راه خواهد بود. به عقیده بسیاری از ستاره شناسان، اخترفیزیکدانان و یا کیهان شناسان اکنون در آستانه عصرجدید از اکتشافات قرار گرفته ایم که می تواند با کمک نوآوری‌ها و آنچه آنها به وجود می آورند گام های بزرگ بعدی را برداشت.
از مهمترین پیشرفت های کنونی در تلسکوپ ها می توان به تلسکوپ بین‌المللی آینه مایع اشره کرد. محل قرارگیری این تلسکوپ مایع در رشته کوه مرکزی هیمالیا و در ارتفاع ۲۴۵۰ متری است. در این تلسکوپ برای دریافت نور از آینه های ۴ متری پوشیده شده از یک لایه جیوه استفاده می شود که می تواند با قدرتی سریع بچرخد. تلسکوپ بین‌المللی آینه مایع با قرارگیری در بالای سطح دریا پدیده شکست جوی را کاهش میدهد.
این تلسکوپ وظیفه بررسی آسمان و شناسایی اجرامی مانند ابرنواخترها، زباله های فضایی، سیارک ها و برخی پدیده های گذرا در آسمان را بر عهده خواهد داشت. دکتر پل هیکسون پروفسور فیزیک و نجوم دانشگاه کلمبیا و از محققین ارشد فناوری آینه مایع وظیفه کامل کردن این فناوری را برعهده داشته است. پیش از این وی تکمیل تلسکوپ بزرگ زنیت(LZT) را در طول سال ها انجام داده است. این تلسکوپ در جنگل تحقیقاتی مالکوم در شرق ونکوور قرار دارد.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster