با وجود انجام بسیاری از ماموریت ها توسط هلیکوپتر نبوغ، این بالگرد کوچک دچار مشکل فنی شده است. پشتیبانی نبوغ نیز اعلام کرد قصد دارد یک به روز رسانی نرم افزاری انجام دهد تا بتوانند این مشکل را برطرف کنند و این هلیکوپتر به کار خود ادامه دهد. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی […]
با وجود انجام بسیاری از ماموریت ها توسط هلیکوپتر نبوغ، این بالگرد کوچک دچار مشکل فنی شده است. پشتیبانی نبوغ نیز اعلام کرد قصد دارد یک به روز رسانی نرم افزاری انجام دهد تا بتوانند این مشکل را برطرف کنند و این هلیکوپتر به کار خود ادامه دهد.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، مریخ نورد استقامت همراه با هلیکوپتر نبوغ روی سطح سیاره سرخ در حال کاوش است. این هلیکوپتر هم اکنون در دهانه جزرو قرار داردو سرمای بسیار شدیدی را تحمل می کند. طبق گفته تیم ناسا در زمان آماده سازی نبوغ برای پرواز جدید حسگر شیب سنج نبوغ کار نکرده است.
 مشکل اصلی خاموش شدن این دستگاه در شب های سرد است به طوری که این اتفاق اجازه محافظت دستگاه از قطعات خود در برابر سرما را نمی دهد. هاوارد گریپ خلبان ارشد پروژه نبوغ می گوید: از کار افتادن این حسگر در مسیریابی مشکل بزرگی را ایجاد می‌کند. اما این به معنی پایان پرواز در سطح مریخ نخواهد بود. به گفته وی این سیستم دارای دو حسگر شتاب سنج است که وظیفه آن اندازه گیری گرانش پیش از پرواز خواهد بود. همچنین با توجه به تشخیص جهت گرانش مسیر حرکت نبوغ نیز توسط آن پیش‌بینی می‌شود. البته به نظر می‌رسد در پروازهای واقعی چندان به اطلاعات حسگر شیب سنج نیاز نیست.
 تیم پشتیبانی این بالگرد قصد دارد با کمک یک بسته نرم افزاری اطلاعات را از یک حسگر دیگر بگیرد. به نظر می رسد ناسا پیش از این، چنین رخدادی را پیش‌بینی کرده بود. گریپ در این مورد می گوید: این تیم پیش از رسیدن نبوغ به مریخ یک وصله نرم افزاری برای آن آماده کرده بود. زیرا این مشکل را پیش‌بینی کرده بودند. البته این به روز رسانی چند روز زمان میبرد تا نصب و آزمایش شود. اما به گفته ناسا احتمالاً نبوغ در آینده می تواند بیست و نهمین پرواز خود را نیز انجام دهد.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster