تلسکوپ پرتو ایکس ای‌روزیتا در واکنش به تهاجم روسیه به اوکراین توسط آلمان خاموش شد. اما اکنون روسیه قصد دارد خود به تنهایی و بدون اجازه از آلمان این تلسکوپ را مجددا راه اندازی کند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، روسیه با هدف ساخت تلسکوپ فضایی پرتو ایکس با مرکز هوافضای آلمان […]
تلسکوپ پرتو ایکس ای‌روزیتا در واکنش به تهاجم روسیه به اوکراین توسط آلمان خاموش شد. اما اکنون روسیه قصد دارد خود به تنهایی و بدون اجازه از آلمان این تلسکوپ را مجددا راه اندازی کند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، روسیه با هدف ساخت تلسکوپ فضایی پرتو ایکس با مرکز هوافضای آلمان وارد همکاری شده بود. در آن زمان روسیه مامور ساخت فضاپیمای اسپکتر-آرجی بود و آن را پرتاب کرد. موسسه ماکس پلانک در آلمان نیز وظیفه ساخت و توسعه ابزار اصلی سوار بر فضاپیما به نام ای‌روزیتا را برعهده گرفت. این ابزار در سال ۲۰۱۹ با یک ماموریت ۷ ساله کار خود را آغاز کرد.
 پس از تهاجم روسیه به اوکراین نیز طی واکنش کشورهای غربی از جمله آلمان همکاری با روسیه در تلسکوپ اسپکتر-آرجی متوقف شد. ای‌روزیتا نیز در آن زمان در حالت ایمن قرار داشته است. اکنون مدیر روسکاسموس قصد دارد یک بار دیگر ای‌روزیتا را فعال سازی کند.
بنظر میرسد اقدام جدی روسکاسموس بار دیگر باعث تخریب روابط فضایی خود با کشورهای غربی خواهد شد. به گفته مقامات آلمانی راه اندازی ابزار علمی ای روزیتا توسط روسیه و بدون همکاری آلمان باعث آسیب به این تلسکوپ خواهد شد.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster