گروهی از پژوهشگران نوعی حسگر قابل حمل ارزان قیمت توسعه دادند که می تواند آلاینده های موجود در مواد غذایی را شناسایی کند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، گروهی از پژوهشگران بین المللی با دریافت سرمایه از موسسه ملی غذا و کشاورزی آمریکا پروژه ای را برای ابداع حسگرهای زیستی قابل حمل […]
گروهی از پژوهشگران نوعی حسگر قابل حمل ارزان قیمت توسعه دادند که می تواند آلاینده های موجود در مواد غذایی را شناسایی کند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، گروهی از پژوهشگران بین المللی با دریافت سرمایه از موسسه ملی غذا و کشاورزی آمریکا پروژه ای را برای ابداع حسگرهای زیستی قابل حمل آغاز کردند که طی آن امکان تشخیص نوروویروس‌ها و مایکوتوکسین ها در غذا و محصولات کشاورزی وجود دارد.
 متیو مور از پژوهشگران این پروژه در مورد آن میگوید: یکی از عوامل اصلی بیماری های ناشی از غذا در جهان نوروویروس ها هستند. آنها بسیار موثر بوده و در نهایت به بیماری های همگانی نیز منجر خواهند شد. وی با همکاری جان گیبونز متخصص قارچ و دکترای علوم قضایی دانشگاه ماساچوست این پروژه را آغاز کرده است. مور می گوید: بیماری انسان ها در اثر وجود ویروس و سموم بسیار جدی است. با یافتن آسان این آلاینده ها با روشی ارزان دیگر به آزمایشگاههای مجهز نیاز نخواهد بود.
مایکوتوکسین ها نوعی سم تولید شده توسط قارچ ها هستند که در صورت وجود شرایط مناسب مانند گرما و رطوبت در بین غلات دانه ها و ادویه جات رشد می کنند. از طرفی آسیب این تهدید بسیار مزمن بوده و می تواند روی کلیه و کبد تاثیر بگذارد. حتی در مواردی به بروز سرطان نیز منجر خواهد شد. به همین دلیل آنها تلاش کردند تا حسگری مبتنی بر نانوذرات پلیمری بسازند. به گفته مور این فناوری مزایای بیشماری دارد. علاوه بر قابل حمل بودن بسیار ارزان است که در آزمایش مواد غذایی می تواند بسیار مورد توجه قرار بگیرد. به این ترتیب سنجش الکتروشیمیایی مبتنی بر نانوذرات پلیمری برای اهداف کشاورزی می تواند بسیار هیجان انگیز باشد.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster